sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Alfemo Üretimden Çıkamayan Koltuk Takımı

Tuğçe Tuğçe19 Ekim 15:27

07.09.2020 de Alfemo Çorlu mağazasından max. 45 gün verdikleri termin süreli koltuk grubunu aldım. Şu an ödemeye devam etmekte olduğum koltuk takımının fabrikada daha çıkmadığını öğrendik ve fabrika numarasını alıp ürünümüzü sorduk.

İlk sorduğumuzda koltuk grubunun malzeme eksikliği olduğunu teminini beklediğini 1 hafta sonra arayacaklarını söylediler tekrar 1 hafta sonra biz aradık bu sefer bir sevkiyat tarihi 19.10.2020-23.10.2020 arası verdiler ve bu doğrultu da çıkacağını beyan ettiler mağazaya da biz bilgi verdik ve gelir gelmez ürünü teslim edeceklerini söylediler. Ancak gene biz çıkıp çıkmadığını netleştirmek için fabrikayı aradığımızda bu sefer pandemiyi bahane ederek haftaya ancak çıkacağını söylediler. 

Tabi biz aramasak bilgilendirme dahi yok şikayet oluşturmak istediğimizde ise lakayıt bir şekilde not alıyorum demeleri de ayrı insan kendi parasıyla nasıl rezil olunuyor buradan belli oluyor. Bu pandemiyi de herkes bahane ediyor. Üretim aktif çalışıyor. 

Bence Çorlu şubesi küçük olduğu için daha çok satış yapan diğer şubeleri hallediyorlar nasılsa 45 gün diyoruz diyorlar ama durum öyle değil ürünüm haftaya elimde olmazsa hem Tüketici Mahkemesi'ne beyanlı sonuçta faturalarımla belli şikayet edeceğim. Ayrıca para iademi, zaman kaybı gerekçesiyle de tazminat bundan doğan malum her şey zamlandı bunun da farkını talep edeceğim. İnsanlar ne zorluklarla denkleştirip eşya sahibi olmaya çalışıyor böyle firmaların bize sorumsuz davranması için mi? Kusura bakmayın. Bu işi ya çözeceksiniz ya çözeceksiniz.

Gelişme :

1 hafta önce

Ücret iadesiyle ilgili şube bize dönüş yapacağı bilgisi verildi. Üzerinden birkaç gün geçti. Malum dönüş yapan olmadı. Alfemo Çorlu şubesine ulaştım. Muhasebeden dönüş olacak size dendi bekledik. Olmadı tabii. 10.11.2020 tarihinde kendilerine kendi tarafımdan ulaştım. Muhasebeden iptalin onaylandığını şubeye muhasebe tarafından koltuk ücretini getirip kredi kartıyla aldığımız koltukların ücretini nakit elden iade edeceklerini söylediler. Bizim aramamız gerekmediğini zaten koltukların Alfemo fabrikasi tarafından aldıklarını mağdur olduklarını da belirttiler. Bende mağdur oldum. Almam gerekmiyor iademin acil şekilde yapılmasını zaten zaman ve maddi açıdan gün geçtikçe zarara girdiğimi söyledim. Ben size dönüş yapacağım dediler. Hala dönüş yok. Ben anlamıyorum. Herkes mi iadesini aldı da ücret çıkarma sorunu yaşıyorlar. Bu nasıl bir yönetim isletme ticaret bıktım bunlardan lanet olsun markanıza da size de... Mahkeme kelimesi geçtikçe halledip iletisim diyorlarda artık arsızlık yaptıkları bıktım.

3 hafta önce

Alfemo fabrikasi dediği üzere bayilerinin aramasını bekledik ancak gün içinde arayan olmadı. Saat mesai bitimine yakin fabrikayı aradığımızda ücret iadesini almış olduğunuz bayii tarafından olacağını söyledi. Bizi hatta bekletip bayimizle irtibata geçti. Bizi aramaları ve bilgi vermeleri yönünde bir konuşma gerçekleştirdiler. Alfemo Tekirdağ Çorlu şubesi görüşme için aradı. Yetkilinin dışarıda olduğu için satış temsilcisiyle görüştük. Konuyla ilgili bizi muhasebecilerinin arayacağını onların gerekli bilgi ve prosedürleri bildireceklerini söylediler. Ayrıca sipariş ettiğim ürünün hazır olduğunu fabrika şubeye dayatma uygulayıp ürünü aldıklarını açıkçası ellerinde kaldıklarını söylediler. Bu durumda sanki bize bunları söyleyerek bir yaptırım olabileceği iması doğdu. Sonuç olarak zaman olarak mağdurum oda yetmedi şu an ki zamlardan da mağdur oldum. Bir de üstüne muhabecilerin bize dönmelerini ve iadeleri yapmalarını bekleyeceğim. Allah bilir o da ne zaman ulaşır. Anlaşılan pazartesi günü Tüketici Mahkemesi'ne gitme yolum gözüktü artık sabrim yok. Sağlam bir avukatım var. Açalım davayı görelim. Kat kat sizden hepsini tanzim etmezsem hem maddi hem manevi uğraşlarımın aradaki fiyatın ve zamlanmanin farkını almazsam rahat edemeyeceğim belli ki. Biraz da siz işin peşinde koşun biz dinlenelim.

30 Ekim 12:57

Ürünü iptal işlemi için şube müdürünün şehir dışından dönmesini bekledik. Şube yetkilisi ile konuştuğumuzda fabrikaya peşin ödeme yaptıklarını bu yüzden onların ödemesiyle ilgili görüşeceklerini beyan edeceklerini söylediler sonra bize verilen bilgi de bizim 12 ay taksitle banka aracılığıyla aldığımız ürünün parasını ödeyip sonra iade edeceklermiş. Saçmalık ise şu ben bankaya borcluyum. Ve daha 2 taksit ödediğim borcun tamamını ödedikten sonra iadesi de isi yokuşa sokmanın başka bir saçmalığı. Lanet olsun sizin gibi firmaya. Pazartesi günü Tüketici Mahkemesi'ne verip hem zaman hem maddi açıdan zarar davası açacağım yetinmicem haber kanallarına yaptığınız satış ve pazarlama entrikalarını malzeme edeceğim. Tüketici olarak beni zor durumda bırakmaya devam edip çözüm odaklı davranmayıp mağduriyet yaşatan marka sıfatından başka bir şey değilsiniz

  • - Görüntüleme
empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

profile-icon Tuğçe 4 hafta önce

30.10.2020 tarihinde ürün iptali ile ilgili şubeye çağırdılar form doldurduk. Bize denilen bu formu göndereceğiz muhasebecimiz sizi arayacak dedi. Ancak arayan isimizi takip eden olmadı. Her zamanki gibi biz pesine düştük fabrikayı aradık. Fabrikadaki müşteri temsilcisi aldığımız bayideki yetkilinin bizi arayacağını eğer aramazsa bize bilgi verin denildi. Yani anlayacağınız biz arayıp sormasak kimse nasıl oldu işlem ne süreçte demeyecek bu süreçte zaman kaybimi+maddi kaybımı kim karşılayacak kimsede bunun cevabini vermiyor.

profile-icon Tuğçe 29 Ekim 11:04

Siz kendi içinizde bilgi akışını sağlayamıyorsunuz kaldı ki bizimle iletişime geçeceksiniz verdikleri sürede ürün çıkmadığı gibi vazgeçmeyin diye de simdi bin takla atıyorlar. En son fabrikayı aradım. Bize denilene göre bu hafta içi çıkacak ürün için 03.11.2020 tarihinde üretime gireceği şaka gibi ama değil şaşırmadım iptalini istedim. Olur dediler aldığınız şube yapacak dediler. Şubeden haber bekledim gelmeyince gittim. Müdürleri olmadığını ve cuma günü geleceğini o zaman iade işlemlerini görüşüp iade olacağını söylediler. Sanırım isi yokuşa sürecekler. Ayrıca beni 60 gün boyunca beklettiler 1 ayını ben uğraştım. Simdi de bana size geçici ürün gönderelim ya da 5 gün daha bekleyin ürünün bir çoğu çıktı mağdur olmayın alacağınız başka bir ürün hem zamlandı hem de kalitesiz sunta ürün verirler dediler. 4 gün önce attıkları mail ne kadar güçlü sağlam bir mail attığıyla övünüp duruyorlar 55 gün boyunca benim cildirmami beklemisler. Almayın arkadaş sorumsuz olan bir firmanın ürününü almayın eğer paramı iade de gecirkirlerse Tüketici Hakem Heyetine gidip dava açacağım mağdur oldum fazlasıyla

Alfemo Logo Alfemo 20 Ekim 15:15

Değerli Müşterimiz, Şikayetiniz ilgili birimlere aktarılmış olup, müşteri temsilcimiz tarafınıza bilgilendirme sağlamıştır. Saygılarımızla

profile-icon Tuğçe 19 Ekim 16:25

Otomatik mesaj cevabini da aldığımıza göre sürenin 48 saati doldurmasını bekleyeceğiz. Malum öncesinde bilgilendirme yapmayı genelde tenezzül etmezler.

Alfemo Logo Alfemo 19 Ekim 15:45

Değerli Müşterimiz, Şikayetiniz inceleme altına alınmış olup, 48 saat içerisinde geri dönüş sağlanacaktır. Saygılarımızla

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler