Alfemo  ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Özge'nin şikayet sonucundan memnuniyeti

         

Alfemo Sönmez Mobilya Kırık Koltuk Sandığı Ve Üç Günde Akan Kumaş

904görüntüleme
Özge
Özge 05 Ekim 2020 12:37

2 adet yeni oslo kanepe ürününe ait koltuk satın aldık. 12/09/ 2020 tarihinde koltuklar geldiğinde koltukların altında yer alan sandıkların biri tamamen kırık, diğerinde ise sürtünmeye bağlı bolca çizikler mevcut olduğunu gördüm. Fotoğraflandı, sandıkların yenisi sipariş edildi dendi. Tamam ama ne gelen var ne giden.

Üstüne daha koltukların üzerinden 1 hafta geçmedi bir tanesinin kumaşı dikiş yerlerinden akmaya başladı. 17/07 de fotoğraflı mail attım. İadesini istiyorum dedim. Hala ne sandık var ne de arayan soran. Ne zaman arasam net bir dönüş alamıyorum. O kadar para verilip alınan bir ürünün tamiratı zaten söz konusu bile olamaz. Artık köşe satıcıları bile ürünlerinin arkasında dururken bu kadar kötü bir ticaret ahlakı böyle bir marka altında olamaz.

Alfemo Logo
Alfemo05 Ekim 2020 13:11

Değerli Müşterimiz, Şikayetiniz inceleme altına alınmış olup, 48 saat içerisinde geri dönüş sağlanacaktır. Saygılarımızla

Alfemo Logo
Alfemo06 Ekim 2020 10:04

Değerli Müşterimiz, Şikayetiniz ilgili birimlere aktarılmıştır.Bahsi geçen ürünler Alfemo markasına ait değildir. Satış noktanız tarafınıza bilgilendirme yapmıştır. Sağlıklı günler dileriz.

Özge
Özge07 Ekim 2020 11:17

Merhaba, Mağazaya Google maps üzerinden bile Alfemo diye yol tarifi alırken Satın aldığımız ürünün Alfemo markasına ait olmadığını belirterek mağaza önündeki Alfemo markasını hiçe sayıp ürünle bir ilginiz olmadığını ifade etmek markanıza güvenerek bayinize giren müşterilere karşı haksızlık, 23 yıllık bir marka için ise kolaycılık olmuyor mu? Arkadaşlarınız da arayıp aynı bilgilendirmeyi yaptılar. O zaman satış yaparken de müşteriye 'Satın aldığınız ürün bir Alfemo markası değildir. Satış sonrası oluşacak şikayetlerden markamız sorumlu değildir.' diye özellikle belirtilmesi gerekmez mi? Bayilerin markaların imajını korumaları gerekirken, markaların da bunu desteklemesi gerekir. Ayrıca tüketici olarak aldığım ürünü markası ile referans veriyorum. Bayi adıyla değil. Bayinize sahip çıkmayacaksanız, markanızı tabeladan indirip, girişe 'Alfemo marka ürün satışı bulunur.' diye yazdırmanız bu tarz sorunları ortadan kaldırabilir. Sonuç olarak, gelen ürünün işçiliği kötü. Ürünün değiştirimesi için bayinize destek vermenizi markanıza güvenmiş bir tüketici olarak önemle rica ediyorum. İyi çalışmalar.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler