04 Nisan
#11801033

Alfemo Siparişleri Göndermiyor!

Kuşadası mağazanızdan 20 Şubat'ta verdiğimiz siparişlerimizi, o tarihten bu yana dört gözle bekliyoruz! Lakin, teslimat süresinin bu kadar gecikmesine bir anlam veremediğimizden bugün merkezinizi aradık ve siparişimizin daha 2 Nisan'da verildiğini öğrendik!


Firma olarak sizden değil fakat Kuşadası mağazanızdan mağduriyetimiz sebebiyle şikayetçiyiz! Siparişimizin iptalini ve para iadesini istiyoruz! Zaten 2 Nisan'da verilen siparişin henüz montajı bile başlamamıştır!

Mehmet Mehmet 1.299 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Mehmet10 Nisan

    Bu mudur yani çözüm, 2 aydır koltuksuz kalmamız ve bayinizin verdiğimiz parayı başka işleri için kullanması, bizi salak yerine koyup sadece kendisinin inandığı bahaneler üretmesi gerçekten hizmet sektöründe çok ama çok terbiyesizce bir davranış. Başkalarından duyduğumuz kadarıyla bayinizin nakit sıkıntısından dolayı bayiye ürün gönderilmiyormuş, gerçekten böyle bir bayiiyi açık tutarak adınızı niye lekelemeye çalıştığınıza anlam veremedik. Gerçi şirket sizin, karar sizin, bu şekilde para kazanmayı amaçlamak da ne kadar doğru o da ayrı bir durum.

  • Alfemo Temsilcisi10 Nisan

    Değerli Müşterimiz, Yaşanılan gecikme adına özür dileriz. Şikayetiniz ilgili birimlere aktarılmış olup, iptal işlemleriniz gerçekleştirilmiştir. Saygılarımızla,

Ziyaretçi Yorumları