Alfemo Satış Sonrasında Ürünlerinin Arkasında Durmamaları

Ebru Ebru06 Mart 16:50

Yaklaşık 7 ay önce Ankara Ayaş Alfemo mağazasından aldığımız lucas mobilya takımı çok az kullanmamıza rağmen koltuk kumaşı tüylendi. Küçük küçük bir sürü tüy oluştu. Servis rica ettik. Servis geldi. Telefondan video vs. Çekti. Sonuç Fabrika şu an kumaş değişimine uygun bulmamış ve şikayetvar'dan baktığımda Alfemo'dan bu koltuk takımını alan kullanıcılarında aynı şikayetle yazdıklarını gördüm.

Hem ayıplı mal satıyor, hem de ürününün arkasında durmuyor. Genelde oturma odasında oturduğumuz halde 7 ay inde salon takımımız bu hale geldiyse sonrasını düşünemiyorum. Kurumsal diye tercih ediyoruz ancak satış yaptıktan sonra maalesef sorumsuzluk! Fabrikada bu kararı veren arkadaş yeni ürün alsa bu durumla karşılaşsa kendi kullanır mı merak ettim doğrusu!

Cevaplar

Alfemo Logo Alfemo 09 Mart 17:24

Değerli müşterimiz, Şikayetinizle ilgili kumaş kalite kurulumuz inceleme yapmış, ürününüzün kumaşının standartlar dahilinde olduğuna karar vermiştir. Kumaşınızda herhangi bir kalitesel sorun tespit edilememiştir. Oturma grubunuzu iyi günlerde kullanmanızı dileriz.

Alfemo Logo Alfemo 09 Mart 15:58

Değerli Müşterimiz, Şikayetiniz ilgili birimlere aktarılmış olup, 48 saat içerisinde dönüş gerçekleşecektir. Saygılarımızla

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler