Alfemo Mu? Asla

Ayhan Ayhan26 Ekim 2019 16:48

Alfemo'da model olarak beğendiğim koltuk takımını aldık. 20 yıl sonra koltuğun olacağı için çok mutluydum. Ama bu takım benim ve ailemin tüm huzurunu bozdu. Henüz 15 gün olmadan servis çağırdım. Üçlü koltuğun orta kısmında çökme ve bundan dolayı kumaşta büzüşmeler oldu. Yaşlanma yerine sünger değil de nasıl bir malzeme koydularsa sanki poşet gibi gıcır gıcır ediyor. İnsanın sinirlerini bozan bir ses. Ben mobilyasını sık değiştirebilecek güçte bir aile değilim ki.

Şu anda evimde oturamadığımız bir koltuk var. Ve sanki kurumsal bir firma değil de kalitesiz bir yerden aldık. Keşke oradan alsaydım da Alfemo'dan almasaydım. İkinci kez servis çağırdım. Tüketici Hakem Heyeti'ne verdim. Cevap olarak "biz ürünü teslim ettik, kontrol edip imzalasalarmış" deyip hiçbir sorumluluk kabul etmediler.

Şimdi ben soruyorum. Kim yatak aldığında ürünü getirenlerin yanında yatıp deniyor veya makine aldığında çamaşırını yıkıyor? Tabi ki bunun bir deneme süresi var 15 gün içerisinde servise haber vermemize rağmen beyefendiler tenezzül edip geri bile dönmediler. Biz aradığımızda da hiçbir şekilde bir yetkiliyle görüşemedik. O kadar pişmanım ki. Keşke Alfemo'ya bulaşmasaydım. Hem paramdan hem de huzurumdan oldum. Kesinlikle helal etmiyorum. Allah'a havale ediyorum.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Ayhan 05 Kasım 2019 20:49

Alfemo'ya... "Şikayetvar" sitesinde size gelen sayısız farklı şikayetlere karşı tek tip cevabınız var. "Teknik servis birimi, kalite birimi ve üretim birimleri tarafından ürün incelenmiş olup üründe sorun görülmemiştir. Ürünlerimiz standartlar dahilindedir" diyorsunuz. Alfemo, kalitesizliğin adını standart mı koydu?! "Şikayetvar" sitesine girdiğimizde 133 sayfa, her bir sayfada da 8-10 tane şikayet olduğunu gördüm. Bu kadar insan kaliteden anlamıyormuş, daha önce hiç mobilya görmemiş, koltukta oturmamış, yatakta yatmamış. Hatta ve hatta size göre insanlar galiba mağarada yaşamış... Siz bize kaliteyi öğreteceğinize, üretimdeki işçinizden tutun da tasarımcınıza, son dokunuşu yapan kalite kontrolcünüze kadar doğru ürün çıkarmayı öğretin, hatta emredin. Ben bu işin peşini bırakmayacağım. Alfemo'dan da zengin değilim. Malımın iadesi olmazsa gerekli kurumlara başvuracağım. Alfemo'nun kararlarını kurumsallığına yakışacak şekilde bekliyorum.

Alfemo Logo Alfemo 05 Kasım 2019 10:30

Değerli Müşterimiz, Ürünlerinizdeki şikayetleriniz Teknik Servis birimi, Kalite birimi ve Üretim birimleri tarafından incelenmiş olup sorun görülmemiştir. Ürünleriniz standartlar dahilindedir. Saygılarımızla

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler