sta-3-hoverOrtalama Çözüm

Alfemo Kusurlu Ürün Gönderdi!

Barlas Barlas16 Mart 2019 14:38

2018 Aralık'ta İstanbul Masko'daki Turge Mobilya'ya ait Alfemo şubesinden ödemesini peşin yaparak satın aldığımız ürün, 19 Şubat 2019 tarihinde teslim edildi. Ancak mobilyalar kusurlu geldi. Koltukların kusurlu olduğunu bildirmek için aradığımızda şubenin devredildiğini ancak kusurlu ürün kaydı açıldığını ve ilgilenileceğini belirttiler. Yaklaşık 3 hafta bekledim ama kimse aramadı ama bundan bir hafta önceye kadar da ses çıkmayınca tekrar aradım. Şubenin yeni sahibi, koltukları kendileri satmadıkları için süreçle bir önceki şube sahibinin ilgileneceğini söyledi. Bunun üzerine Alfemo genel merkezini aradım ve durumu izah ettim. Bu konuşmada, daha önce adıma açıldığını söyledikleri kusurlu ürün kaydının aslında açılmadığını söylediler.

Yani 1 ay boyunca oyalanmışız. Evde boşuna yetkili servis beklemişiz. Bu görüşmede kusurlu ürün kaydını bizzat açtırdım ve açıldığını teyit ettirdim. Hepsi ses kayıtlarında mevcut. Lakin yine günlerdir Alfemo'dan arayan soran yok. Böylesin büyük bir firma neden sattığı ürünün arkasında durmuyor? Parasını peşin aldığı için mi? Kullanıcı hatası olmayan bir kusurdan dolayı bir aydır evimize yerleşemiyoruz. Bu şikayetin yayınlandığı tarihten itibaren makul bir çözül önerisiyle gelinmediği takdirde haber niteliği taşıyacak bir olayla karşı karşıya kalacağız gibi gözüküyor. Bir gazeteci olarak hukukçu abisi olarak bu işin eşini bırakmayacağım. Olay yalnızca para değil. Derdim para olsa 2 ay sonra teslim alacağım ürünün parasını peşin olarak ellerine saymazdım. Burada mesele saf yerine konmak.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Barlas 17 Nisan 2019 15:50

Süreç beni o kadar yordu ki, buraya tüm detayları yazacak enerjim dahi kalmadı. Israrcı olmamız ve elimizdeki kanıtlar sayesinde zor da olsa mağduriyetimiz giderildi. Servis çalışanlarını tenzih ederek Alfemo müşteri hizmetlerinin sınıfta kaldığını söyleyebilirim. Sonuç olarak sonuç çözüldü ama bir daha Alfemo'dan alışveriş yapmayı düşünmüyorum.

Alfemo Logo Alfemo 19 Mart 2019 14:19

Değerli Müşterimiz; Şikayetiniz ilgili bölge sorumlusuna aktarılmıştır. En kısa sürede tarafınıza bilgi verilecektir. Saygılarımızla

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler