Alfemo ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Gökhan'ın şikayet sonucundan memnuniyeti

         

Alfemo Koltuk Takımı Çökme Ve Kumaş Tüylenmesi

2.606görüntüleme
Gökhan
Gökhan 03 Eylül 2020 13:38

26/10/2019 tarihinde Ankara Ayaş yolu üzerinde bulunan Alfemo mobilyadan oturma gurubu, yatak odası takımı ve çocuk odası gardırobu almış bulunmaktayım. Koltuk takımı ile alakalı olarak 3 aylık kullanım sonucunda bazı bölgelerinde çökme olduğu ve aynı zamanda kumaşının da tüylenme yaptığı fark edilip servis talep edilmiştir. Firma yetkilileri ilgili koltuk kumaşlarında problem olduğunu kabul edip üretimden kaldırıldığını da bildirmişler ve kumaş değişimi ile süngerlerinin değiştirileceğini tarafıma ilettiler. Kumaş dikiminin 1 aydan fazla süreceği de tarafıma iletildi ve ilgili süreç 2020 Ağustos ayında tamamlandı ve koltuk takımının sünger ve kumaşı değiştirilerek evimize getirildi. Ancak koltuk takımının benim mağaza da görerek aldığım koltuk takımı ile alakası olmadığı, ürüne yeni dikilen kumaşın bol bir şekilde dikildiği, değiştirilen süngerlerin koltuğun başı ve sonunda eşit olmadan alçak ve yüksek şekilde yapıldığı gözükmektedir. 3 ay bile kullanmadığım bir ürünün neredeyse bütün aksamları değiştirilmiş resmen ikinci el eski bir ürün haline bürünmüştür. Tüketici Hakem Heyetine gerekli başvuruyu yapmış bulunmaktayım.

Alfemo Logo
Alfemo03 Eylül 2020 13:39

Değerli Müşterimiz, Şikayetiniz inceleme altına alınmış olup, 48 saat içerisinde geri dönüş sağlanacaktır. Saygılarımızla

Alfemo Logo
Alfemo07 Eylül 2020 11:44

Değerli Müşterimiz, Şikayetinizle ilgili gerekli incelemeler başlatılmıştır.

Alfemo Logo
Alfemo15 Eylül 2020 11:50

Değerli Müşterimiz Şikayetiniz kalite kurulumuz tarafınızdan incelenmiştir. Üründe uygunsuzluk olmadığı tespit edilmiştir.

Gökhan
Gökhan31 Ekim 2020 07:52

Olay şu an hakem heyetinde sonuçlanınca buradan paylaşacağım. Üründe hata var mı yok mu göreceğiz.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler