Alfemo Garantili Ürünü Kullanıcı Hatası Diyerek Reddediyorlar

Mustafa Mustafa28 Temmuz 17:53

15 Temmuz 2018 fatura tarihli Alfemo'dan almış olduğum Verona isimli koltuk takımının 3'lü kanepesinin açılıp kapanma bölümleri birbirine sürterek kumaşı ezilmiş Korona virüs sebebiyle ancak 6 Temmuz 2020 tarihinde servis talebinde bulunabildim ve servis 22 temmuzda evde ürünün fotoğraflarını çekti ürünü inceledi ardından 28 Temmuz 2020 tarihinde fabrikadan aranılarak bunun kullanıcı kaynaklı olduğu söylenerek garanti dışı olduğu söylendi. Aynı koltuk daha önce 12 Eylül 2018 tarihli servis kaydıyla mevcut aynı yerin kapanma sorunu nedeniyle servis kaydı açılmış. Ayrıca kanepe teslim edilirken alt ayakları takılmadan teslim edilmiş. Benim oturduğum bölümde herhangi bir yıpranma yok kanepenin içinde olan bu bölüme benim nasıl bir müdahalem olabilir? Fotoğraflarda görüleceği üzere zımba tellerinin kumaşı sürterek yırtması üretimden kaynaklı bir hatadır. Evimin tüm mobilyalarını 2018 de yaklaşık 30 Bin tl ücret ödeyerek almış birisi olarak Alfemo 'nun müşteri memnuniyetini hiçe sayan bu tavrını göz ardı edemiyorum. Bu yanlışın düzeltilmesini talep ediyorum.

Cevaplar

profile-icon Mustafa 06 Ağustos 23:46

Uzman ekibimiz dediğiniz kişiler yüzünden şu an bu durumu yaşıyorum. 2 yıl önce evime gelip kanepenin birbirine sürten kısmını kaymış diyerek düzelttiğini iddia eden, bunu yaparken kanepenin alt ayaklarının olmadığını fark etmeyen ve kumaşın birbirini tuttuğu için kanepenin zor açılıp kapandığını söyleyen sözde uzmanınızın kendi hatasını reddeden ve hatayı müşteriye yükleyen raporunda ne yazdığını merak ediyorum. Raporun tarafıma gönderilmesini istiyorum.

Alfemo Logo Alfemo 05 Ağustos 09:17

Değerli müşterimiz; Uzman exper ekiplerimizin yerinde yaptığı inceleme raporları ve kalite kumaş kurulunun yaptığı araştırma neticesinde; kullanıcı kaynaklı hata tespit edilmiştir. Dilerseniz ücretli işlem için 0 850 222 10 30 nolu numaradan destek alabilirsiniz.

profile-icon Mustafa 31 Temmuz 19:57

48 saatte döneceğinizi söylediniz 72 saattir bekliyoruz gerçekten çok ilgisiz çok ciddiyetsiz bir ve kesinlikle kurumsal kimliğe sahip olamamış bir firma olduğunuzu düşünmeye başladım

Alfemo Logo Alfemo 28 Temmuz 17:57

Değerli Müşterimiz, Şikayetiniz inceleme altına alınmış olup, 48 saat içerisinde geri dönüş sağlanacaktır. Saygılarımızla

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler