23 Eylül 2013

Aldora Mobilya Zamanında Teslimat Yapmadı!

12 Ağustos günü 4 adet mutfak sandalyesi ve bir bank satın aldık. Bize vaad edilen tarihte ürünlerimiz elimize geçmediği gibi ileri ki tarihte gelen yanlış ürünlerin de bize ekstra fiyat farkı konarak dayatılması söz konusu oldu. En sonunda ürünlerimiz elimize geçtiğinde rengi daha koyu gelen bankı artık daha fazla uğraşmak istemediğimiz için iki adet sandalyeyle değiştirmek istedik.

Normalde satın alırken bankın fiyatı iki adet sandalye fiyatından yüksek olmasına rağmen değişikliği kabul eden mağaza müdürü sandalyeler geldikten sonra sandalyelerin fiyatını daha yüksek tutarak alacaklı olmamız gerekirken bizi borçlu duruma sokmuştur. Ayrıca ürünlerimiz daha dün tamamlandı. Aldora Mobilya'dan şikayetçiyim.

Zeynal 360 Okunma

Cevaplar

  • Zeynal 04 Ekim 2013

    firma temsilcisinin tutum ve davranışları özellikle ilk başlarda oldukça olumlu olmasına rağmen belgeleriyle haklılığımızın kanıtlanmasından sonraki tutumu (mağaza yetkilisiyle uzlaşmamızı istemesi)bizi hayal kırıklığına uğrattı. umarım mağaza müdürüne firmanın prestiji açısından gerekli uyarılar yeterince yapılmıştır...

  • Aldora Mobilya Temsilcisi25 Eylül 2013

    Müşteri ve bayii ile görüşüldü.Ürünlerin ALDORA OLMADIĞI tespit edildi.Bayiimiz tarafından, bank ve iki adet sandalye arasındaki farkın müşteriye ödemesi kabul edilerek problem giderilmiştir.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön