Toplam çözüm sayısı
..
Alcatel ile ilgili
Şikayetin Durumu
  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Oguz'un şikayet sonucundan memnuniyeti

tam yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız

  • profile
  • profile
  • profile
3 Destekçi
  3 Yorum
Yeni karşılaştırma
ile

Alcatel Mt 40x Akıllı Saat Ve Ouno Servis Hakkında

13459görüntüleme
Oguz
Oguz 17 Haziran 2021 12:53

Teknosa'dan 27.01.2020 tarihinde aldığım Alcatel mt40x move time çocuk akıllı saatinin kayışı koptu. Götürdüğüm Sakarya yetkili servisi kendilerinin saatlere bakmadığı bilgisini verdi ve İstanbul'a gönderilmesi gerektiği söylendi. Bunun üzerine kullanıcı hatası da olan kayışı bir saatçide kendim değiştirdim. Yaklaşık bir ay önce saat de ısınma, istem dışı sos gönderme ve arama, kendiliğinden kapanma gibi sorunlar başlayınca müşteri hizmetlerinin verdiği kodla İstanbul ouno teknik servisine gönderdim.

Bir hafta sona yani 16.06.2021 tarihinde saatin ist01-ou-0954665 iş emri ile işleme alındığı, garanti kapsamı dışında olduğu gerekli ödeme yapıldığı takdirde işlem yapılacağını bildiren mesajlar geldi. İlgili linke girdiğim de ise yetkisiz müdahale ve 592 TL ücret ile karşılaştım. Alcatel müşteri hizmetlerini arayarak sorunu anlattım ve saatin sadece kayışının değiştirildiğini garanti kapsamında olan bir cihazı yetkisiz bireylere teslim etmeyecek bilgi seviyesinde olduğumu arızanın donanımdan kaynaklı olduğunu söyledim.

Beni dinlediler ve kendilerinin yapacağı bir şeylerinin olmadığını bildirerek ouno servis ®i ile görüşmem gerektiğini söylediler. Vermiş oldukları 0850***800 no.lu telefon no su ile servisi aradım ve aynı durumu müşteri temsilcisine anlattım kendisin ısrarla saatin yetkisiz müdahale yapıldığını bildirmesi üzerine telefonu kapattım.

Ouno yetkili servisine haddim olarak müşteriye daha makul sebepler söylemelerini, kullanıcıların garanti süresi dolmamış hiçbir cihazı yetkisiz birimlere verecek kadar saf olmadıklarını bilmeleri gerektiğini hatırlatırım. (örneğin benim cihaza saatin içine su kaçırıldığından garanti kapsamı dışında deseydiniz çocuğa kızardım sizde yırtardınız.) bu arada ouno servisini, 592 TL yi vermeyerek biraz üzecek olsam da saati kendilerine hediye ederek biraz gönüllerini alabileceğimi umuyorum. (hadi yine iyisiniz saatin işe yarayan parçalarını kullanarak üç beş kuruş kazanırsınız artık bu pandemi döneminde ilaç gibi gelir.) son söz bu yaşadığım olayı he türlü platformda paylaşarak Alcatel ve ouna servisin tanıtımını yapmayı kendime görev edindim. Ne demişler." reklamın iyisi kötüsü olmaz, reklam reklamdır." siz değerli firmalarımıza başarılar diler saygılarımı sunarım.

Alcatel Logo
Alcatel25 Haziran 2021 16:23

Değerli müşterimiz, Yaşadığınız deneyim için üzgün olduğumuzu bilmenizi isteriz. Alcatel Mobile hakkında görüş, öneri ve talepleriniz için sosyal medya hesaplarımızdan, web sitemizden (https://www.alcatelmobile.com/tr/support/) veya 902129004625 Müşteri Hizmetleri'nden her zaman destek alabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz, Alcatel Mobile Türkiye

Oguz
Oguz27 Haziran 2021 17:08

Yaşadığım deneyim için üzgün olduğunuzu belirten mesajınızı almış bulunmaktayım. Lakin bu mesajınız sorunuma bir çözüm getirip getirmediğini belirtmediğinden üzüntüm devam etmektedir.

  • profile
  • profile
  • profile
3 Destekçi
  3 Yorum

3 Yorum

Mehmet
Mehmet07 Temmuz 2021 20:57
 

Aynı sorunla ben de karşılaştım, 2 ay önce 1200 TL'ye aldığım saat için "Sıvı teması" diyerek 769 TL lik bir hesap çıkardılar. Yorumların hemen hepsi bu şekilde maalesef.

 5
Fatma
Fatma25 Ağustos 2021 22:24
 

Ben kızıma alacaktım sizin yorumunuzdan sonra almayı düşünmüyorum bu markayı

Süleyman
Süleyman17 Eylül 2021 22:11
 

Çok teşekkürler yorumunuz için piyasa da en pahalı çocuk akıllı saat, olsa olsa bu iyidir diye düşünüyordum. İki çocuğuma birden alacaktım, sayenizde paramız cebimizde kalacak... Çöpe para atmamış olacağız... Teşekkürler şikayetvar.com

 2
Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon
Yeni karşılaştırma
ile