13 Kasım
Yorum Yap
#11143172

Alarko Carrier Kombi Baca Arızası!

4 yıl önce komşuların tavsiyesi ile Alarko Seradans sr 27 yoğuşmalı kombi aldım. İlk seneki arızada yetkili servis içindeki su deposunun patladığını söyledi servis kapsamında olmadığını söyledi ücretli olarak değiştirdik. Ertesi seneki arızada yetkili servis şu manometresinin ücreti karşılığı değiştirdi. En son geçen ay yıllık kombi bakımı için yetkili servisi aradım. O da gelip bakımını yaptı. Yaklaşık bir ay sonra kombideki arızadan dolayı tekrar yetkili servisi aradığımızda da E16 baca arızası veriyordu. Maalesef servis baca fanında arıza olduğu değişmesi gerektiğini söyledi. Eh yani bu kadar olur dedim. Her sene başka bir arıza ile karşılaşıyoruz güvenerek aldığımız bir üründe bu sorunlar ama genede yetkililerin yardımcı olacağını düşünüyorum. Eğer yetkililer bir sorun bulmazsa bu yaşadığımız sorunlara başka yetkilerden yardım istemek zorunda kalacağım.

Ahmet 2.005 Okunma

Cevaplar

  • Ahmet26 Kasım

    13 Kasım'daki e 16 baca fanı arızasından dolayı Alarko kombi şikayetimizden; müşteri hizmetleri tarafından bu soğuk havalarda ısınma ve banyo mağduriyeti yaşayarak bu tarihe kadar oyalandık. Her seferinde değişik bahaneler ve pazarlıklar. Sonuç sıfır. Alarko tarafında müşteri memnuniyeti diye bir şey düşünülmediğine karar verdim. Herkese tavsiye hiç boşuna uğraşmadan kendi çözümünüzü kendiniz, (ailenizi bu soğuklarda mağdur etmeden) halletmeniz. Yani firma, yetkili servis güvencesi yerine ya mahallenizdeki bir kombi tamircisine ya da sinirlerinizi bozmamak için hiç uğraşmadan kombinizi başka bir marka ile değiştirmenizi öneririm. Şahsen ben kendi adıma bu ürünü ne kimseye tavsiye ederim ne de evime böyle marka bir ürün sokarım. Ha ürünü satmakla iş bitti diyenlerde hakkımı tüketici haklarında arayacağım diyorum.

  • Alarko Carrier Temsilcisi13 Kasım

    Değerli Müşterimiz, Ürün ve servislerimiz ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz tüm konularda size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak, en kısa sürede size bilgi vereceğiz. Talep ve şikayetleriniz ile ilgili bize, www.alarko-carrier.com.tr adresinde yer alan “İletişim” sayfasındaki Bize Yazın formunu doldurarak veya 444 0128 numaralı Müşteri İletişim Hattımızı arayarak da ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla, Alarko Carrier

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler