Cevaplar

profile-icon Kemal 07 Ocak 16:31

Şikayetimden sonra müşteri hizmetleri tarafından ciddiye alındığım İçin teşekkür ederim!. Basit bir baca problemi İçin keşke bu kadar uğraşılmasaydı.

profile-icon Kemal 04 Ocak 15:08

Şikayeti yazdıktan sonra daha bir ilgili yaklaştınız yetkili servis 2 kere geldi gitti şikayetim hala devam ediyor. Düzelen hiçbir şey olmadı para talep edip bile müdahale edilmedi kaldı ki isteseler garantili cihaza, 1 yıllık tesisata parası neyse onu da verecektim. Sizin bu piyasada tutuna bilmeniz için milyonlarca lira reklama hiç bütçe ayırmayın, böyle kötü referanslarla daha çok müşteri kaybedersiniz bin pişmanım. Verdiğim para da haram olsun.

Alarko Carrier Logo Alarko Carrier 02 Ocak 11:44

Değerli Müşterimiz, Ürün ve servislerimiz ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz tüm konularda size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak, en kısa sürede size bilgi vereceğiz. Talep ve şikayetleriniz ile ilgili bize, www.alarko-carrier.com.tr adresinde yer alan “İletişim” sayfasındaki Bize Yazın formunu doldurarak veya 444 0128 numaralı Müşteri İletişim Hattımızı arayarak da ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla, Alarko Carrier

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .