27 Aralık 2017

Aktif İleti Gönderim Gecikti, Mesajlara Cevap Yok, İlgisi Sıfır

Bankadan gelecek olan gönderiyi bir haftadır teslim edemeyerek rekora imza atma yolunda ilerliyorlar. Web siteleri üzerinden iletişim formu ile iletilen mesajlara da cevap verilmiyor. Çağrı merkezinde, "Gönderinizin Teslimatı Gecikmiştir" uyarısı alıyorum. Onu ben de biliyorum zaten gecikmiş olduğu besbelli. Kuryeye ulaşabileceğim bir bilgi alsam gidip kendim alacağım. Mahrumiyet bölgesinde falan da değilim Bursa'da en bilinen caddelerden birinin üzerinde ofisimde kuş gibi ileti gelsin diye bekliyorum.

Alper 417 Okunma

Cevaplar

  • Aktif İleti Temsilcisi29 Ocak

    Merhaba, kartınızın dağıtım süresi 10 iş günüdür ve zamanında teslim edilmiştir. Bankanızla da görüşerek teyid edebilirsiniz. Tüm Türkiye'de 542 acente ile hizmet verilmektedir. Hepsinin resmi olarak adresi bellidir ancak kamuya açık değildir. Maalesef ki acenteden ya da şubeden kargo gibi hizmet alabilmeniz mümkün değildir. Adresinize dağıtım süresi içerisinde ziyaret yapılarak kartlarınız teslim edilmektedir. Gerek kart güvenliği gerekse banka sözleşmelerimiz gereği akış bu şekildedir. Bilgilerinize.

  • Alper24 Ocak

    Beyanınız doğru değil, kartım 19 Aralık tarihinde sisteminiz üzerinden takip edilebilir durumda olur bana da 29 Aralık'ta evet teslim edildi. Verdiğiniz iki tarih de yanlış, kendiniz bile bilmiyorsunuz iletilerinizin durumunu. Neyse geç olsa da bir şekilde ulaştı kart bana bence Aktif İleti gibi şubesi bile olmayan ne olduğu belirsiz bir şirket için bu bile bir Başarı. Ben kartı gelmez zannetmiştim.

  • Aktif İleti Temsilcisi03 Ocak

    Merhaba,verdiğiniz barkot numarası kontrol edildi. Kartınız 29 Aralık tarihinde bankanızdan teslim alınmış ve 30 Aralık tarihinde teslim edilmiş gözüküyor. Bahsettiğiniz durumları hangi kartınızla yaşadınız paylaşır mısınız.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön