Aksigorta Anlaşma Şikayetleri

(130 şikayet)

Hayati'nin Teşekkür Mesajı

Süreç tüketici lehine bitirilmek için değildi. Aksigorta Topu kendi bayisine attı ve size bilgi vermesi gerekirdi diyerek kesip attılar. Sadece bu süreç boyunca her zaman beni arayan Esra Hanıma teşekkür etmeyi bir borç bilirim.
22 Temmuz

İbrahim'in Teşekkür Mesajı

Şikayet konusu olan sorunumu hemen değerlendirmeye alıp sonuçlandırdığınız için teşekkür eder çalışmalarınızda başarılar dilerim.
17 Temmuz
Aksigorta

Aracım 05.05.2018 'de kaza yaptı. Çarpan taraf sizin sigorta şirketi ile anlaşmalı ve üstelik yüzde yüz kusurlu bulundu. Mutabakata var olmasına rağmen iki ay oldu bana olumlu olumsuz hiçbir iletişim kurulmadı.…

13 Temmuz
Aksigorta

Babamın sıfır aracı perte ayrıldı ama Aksigorta anlaşma gereği ödemesi gereken araç bayi fiyatının ödememekte ısrar ediyor. Bizi hurdacı ara firmayla görüştürüp düşük fiyat teklifi yapıyor. Benimle pazarlık yap…

10 Temmuz

Bedrettin'in Teşekkür Mesajı

Ayşe hanıma ilgisi için teşekkür ederim. Araç 1 gün gecikmeli geldi ama experin 4 gün olarak belirlediği kira süresini 7 gün olarak değiştirdi. Aracımın 4 günde tamir olma ihtimali yoktu zaten. Ayrıca şikayet var sitesine de ayrıca teşekkür ederim. Şikayet var sayesinde ilgi alaka görebiliyoruz.
26 Haziran

Ertuğrul'un Teşekkür Mesajı

Ayşe hanıma teşekkür ederim ilgilenerek sorunumu çözdü.
19 Haziran

Kamil'in Teşekkür Mesajı

Belirtmiş olduğum şikayetim ve 3 haftalık bir süre zarfındaki mağduriyetim ne tesadüftür ki şikayetimi buradan dile getirdiğimden birkaç gün sonra çözüldü. Başta Şikayetvar.com ekibine ve buradan dile getirdikten sonra bize yardımcı olan Aksigorta'ya teşekkür ediyorum. İyi çalışmalar.
09 Haziran
Aksigorta

Yazlığımda hasar meydana geldi 15 gün önce hasar bildirimi yaptım gelen eksper 10 dakika dahi durmadan bana bir beyan imzalattı oluşan hasar için duvar içlerini görebilmek adına kendi anlaşmalı firmalarını yönl…

04 Haziran

Ertuğrul'un Teşekkür Mesajı

Merhabalar, Şikayetim ile ilgili hemen bir aksiyon aldım. Aksigorta tarafımı aradı ve ikame araç Temin sürecini hızlı bir şekilde halletti. Bu aşama için teşekkür ederim. Aracımın servis kısmında neler olacak bilmiyorum lakin bağlantı yerlerinden kopartılmış tamponumun kesinlikle plastikçide tamir değil yenisiyle değişimini talep ediyorum. Servis ve tamir sürecinde de hem şikayetvar.com hem de Aksigorta yetkililerinin yanımda olacağı ümidiyle teşekkürler Saygılarımla, Ertuğrul K.
21 Mayıs
Aksigorta

23/04/2018 tarihinde kaza yaptım ve ertesi gün anlaşmalı servisiniz olan Ankara …

11 Mayıs

Undefined
Teşekkür Mesajı

Avatar resmi 24 Okunma

Cevaplar

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön