sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Aksigorta'd Kaskolu Aracımız Ne Onarılıyor Ne De Pert Ediliyor

Murat Murat25 Eylül 17:16

06 ****34 plakalı aracımın kasko poliçesi Aksigorta şirketi tarafından yapılmıştır. 23.07.2020'de yapmış olduğum kaza nedeniyle 15699964 numaralı hasar dosyası açılmıştır. Kazanın olması ve hasar dosyasının açılmasının üzerinden 2 aydan fazla bir zaman geçmesine rağmen sigorta şirketinin tutarsız davranışları nedeniyle sorunuma çözüm bulunamamıştır. Şöyle ki;

Kazanın hemen ardından arabanızın onarımı uygundur, servisinizin yazmış olduğu parça listesine istinaden onarımına başlanabilir denildi, daha sonra onarımı durdurulmasını söylenip yedek parçaların sigorta şirketi tarafından temin edileceği belirtilmiştir sonraki hafta beklememe rağmen malzeme temin edilememiştir. Eksper ile yapılan görüşmede aracın sovtaj bedelinin araştırıldığı bunun için ihaleye çıkıldığı bu neticede aracın perte ayrılacağı söylenmiştir.

Bunun akabinde geçen 1 aylık süreçte onarım yapılmadığı gibi araç perte de ayrılmamıştır. Geçen sürede sürekli olarak önce tamir sonra pert edileceği sözlü olarak gerek sigorta acentesine gerekse tarafıma söylenmiştir. Her seferinde farklı bir karar belirtilmiş ancak netice alınamamıştır. Bu süreçte Aksigorta aracın tamiri için anlaşmalı servislerinden anahtar teslim fiyatı alamamış, parça tedariği yapamamış ve aracın tamir edilebilmesi için servis tarafından expere verilen parça listesinin güncel tutarının 67.000 TL olmasına rağmen 30.000TL anahtar teslim bedelin tarafıma ödenerek aracın tarafımca tamir ettirilmesi yönünde ısrarla baskı yapılmaktadır.

Geçen hafta içinde cep telefonumdan aranarak aracın perte ayrıldığı ve 107.000TL araç bedeli belirlendiği tarafıma bildirilmiş ancak bedelin rayice uygun olmaması nedeniyle kabul etmediğimi artırılmasını ilettim. Bunun üzerine tekrar arandığımda aracın tamirinin uygun olduğu tarafıma iletilmiştir. Bunun üzerine sigorta acentemle görüştüm sigorta acentem dosya sorumlusuna ulaştı, durumun neden bir pert bir onarım şeklinde tutarsız karar verildiğini sordu cevaben herhangi bir pert kararı olmadığı müşterinin hiçbir şekilde aranmadığı belirtilerek tarafım asılsız konuşmakla suçlanmıştır.

 Ses kayıtlarının dinlenilmesini talep ettiğimizde ise 107.000Tl nin rayiç bedel olduğunu bunu üzerine rakam veremeyeceklerini kabul ediyor isem 107.000TL karşılığında aracın perte ayrılacağını belirttiler. Ve halen aracımla ilgili bir karar verilmeyerek mağdur edilmekteyim.

empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

profile-icon Murat 28 Eylül 14:15

Bana bu cevabı yazmış olmanız benim sorunumu çözmüş olduğunuz anlamına gelmiyor nihayetinde aracım ne onarım yapılıyor ne de pert ediliyor kii bunca geçen zamandan sonra benim Aksigorta'ya güvenip aracıma onarım yapılmasını kabul etmem saçmalık olur.

Aksigorta Logo Aksigorta 28 Eylül 12:03

Sn. Murat K, Konu ilgili birimlerimiz tarafından değerlendirilmiş ve son durum tarafınıza 28/09/2020 tarihli telefon görüşmesiyle sözlü olarak bildirilmiştir. Saygılarımızla, AKSİGORTA Hizmet Merkezi

Aksigorta Logo Aksigorta 25 Eylül 17:17

Merhaba, İletmiş olduğunuz konu hassasiyetle değerlendirmeye alınmış, incelemelerin başlatılması amacı ile kaydedilmiştir. Size özel müşteri danışmanınız sizi en kısa sürede arayacaktır. Talepleriniz ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda www.aksigorta.com.tr internet sitemizde yer alan iletişim formunu kullanabilir, 444 27 27 no’lu Hizmet Merkezi hattımızdan destek alabilirsiniz. Saygılarımızla, AKSİGORTA Hizmet Merkezi

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler