Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.
1

Aksigorta Yaptırdığım İçin Pişmanım

profile
Mahmut
11 Aralık 2023
974

Aksigorta'dan kasko yaptırdım. Anlaşmalı birtane yetkili servis olduğu için aracımı oraya bıraktım. 27.11.23 tarihinde dosyam açıldı. 2 hafta oldu. Geri dönüş yok. Araç büyük ihtimalle pert olacak. Ama kesin bir şey söylenmiyor ve bekletiliyorum. İkame araç için talepte de bulunamıyorum. Aradığımda bu hafta içi belli olur diyerek öteliyorlar. İşime gidip gelirken sorun yaşadığımı belirttiğim halde sonuç alamadım. Marka isme aldanmamak gerekiyormuş.

Gelişme
Gelişme

10 Ocak 15:58

25.11.2023 tarihinde yaptığım kaza sonrası hemen kasko sürecini başlattım. Aracımın 625 bin tl onarım bedeli oldu. Aksigorta pert olması için aracımın değerinin 400 bin altını teklif etti. Dava hakkım bende kalması şartıyla kabul etmek zorunda kaldım. Ödeme için gerekli bütün evrak ve işlemleri 27.12.2023 tarihinde tamamlayıp teslim etmeme rağmen henüz para yatırılmadı. Şu süreçte Aksigorta'nın adının ne kadar boş olduğunu öğrenmiş oldum. Defalarca aramama ve sorunu bildirmeme rağmen çözüm odaklı çalışmıyorlar. Dava sürecini başlatacak olsam da hukuksal anlamdaki yavaşlıktan dolayı her türlü mağdur oluyorsunuz. O yüzden kaliteli firmalarla çalışmak her zaman en iyisi. 45 gündür aracım yok ve parayı hala alamadım. Aksigorta büyük pişmanlıktır.

Ek
22 Aralık 2023 10:42

Aksigorta 300-400 bin tl kar etmek için müşterisiyle dalga geçiyor. 25.11.2023 tarihinde karşı tarafın tamamen kusurlu olduğu bir kazaya karıştım. Hafta sonu olduğu için aracımı anlaşmalı tek yetkili servislerine götürdüm. 2 gün sonra dosya açıldı. 2-3 hafta hiçbir iletişime geçmediler. İkame araç ihtiyacımı doktor olduğumu sabahları ameliyatlarım olduğunu ve taksi bulmakta sorun yaşadığımı söylememe rağmen süreçten daha karlı çıkmaya çalışıyorlar. Anlaşmalı yetkili serviste 625 bin tl gözüken bir hasar var. Bütün airbagler açılmış. Eksper ile görüşmemde pert olması önerisinde bulunduğunu söylediler. (Gözlem eksper) Araç sıkıntım olduğunu söyleyerek sürecin hızlanmasını istedim. Aracımın onarıma uygun olduğu söylendi. Kiminle konuşsam bu aracın pert olması lazım deniyor. Bende durumu net bir şekilde ifade ettim. Aksigorta aracın piyasa değerinin 300-400 bin tl altını teklif ederek pert edebiliriz ya da yaptırabilirsiniz diyor. Her durumda da zararlı çıkacağımı size bu durumlar için yıllık 48 bin tl verdiğimi söylesem de maalesef çok basit ve kalitesiz bir tavırla işleyişlerinin böyle olduğunu söylüyorlar. Aslında böyle değil çok daha iyi kasko şirketleri var. Aksigorta'yı araştırınca bu konuda çok meşhur olduğunu öğrendim. Aynı hataya düşmemeniz için bilgilendirmek istedim. Çevremdeki insanları da uyarıyorum. Poliçelerini iptal edeceklerde var. En azından siz asla yaptırmayın bu duruma düştüğünüzde 48 bin tl ti alırken ilgili anlayışlı şirket sizi koruması gerektiğinde tüccar gibi kalitesiz ve vizyonsuz bir tavır sergiliyor. Kendi mücadelemi son ana kadar sürdüreceğim. En sonunda bir şeyleri kabul etmek zorunda da kalsam. Markanın bu basitliğini herkese duyurarak hak ettikleri değeri bulmalarını istiyorum.

Üye marka, tüm şikayetlere geri dönüş yapmak ve müşteri memnuniyetini artırmak için platformda yerini alır. Şikayetvar hizmetlerini etkin bir şekilde kullanarak müşteri deneyimini sürekli iyileştirmeye çalışır.
Aksigorta Şikayetvar üye markasıdır
Cevaplandı
Ortalama Cevaplama Süresi 52 dk 49 sn
Aksigorta Logo
11 Aralık 2023 11:47

Merhaba, İletmiş olduğunuz konu hassasiyetle değerlendirmeye alınmış, incelemelerin başlatılması amacı ile kaydedilmiştir. Size özel müşteri danışmanınız sizi en kısa sürede arayacaktır. Saygılarımızla, AKSİGORTA Hizmet Merkezi

Aksigorta Logo
11 Aralık 2023 16:34

Sn. MAHMUT K, Konu ilgili birimlerimiz tarafından değerlendirilmiş ve son durum tarafınıza 11.12.2023 tarihli telefon görüşmesiyle sözlü olarak bildirilmiştir. Saygılarımızla, AKSİGORTA Hizmet Merkezi

Mahmut
Mahmut
11 Aralık 2023 16:59

Şimdi beni arayarak aracımın onarım yapılacağı söylendi. Anlaşmalı servisin çıkardığı fiyat listesini daha güvenilir yetkili servislerle görüştüğümde ise işçilik fiyatının çok düşük yazıldığı söylendi. Buna rağmen Eksper ile önceki görüşmelerimde aracın ağır hasarlı olarak pert edilmesini önerdiklerini söylemişlerdi. Aksigorta şirketi ise müşterisini mağdur etmeye devam etme kararı aldı. Aracımı daha güvenilir bir serviste yaptırmak istediğimi söylediğimde çıkacak fiyat farkının benim tarafımdan ödeneceğini söylüyorlar. Sorunumun çözülmesi için uğraşırken daha da çirkinleşmeye başladı. Aracımı istedikleri yetkili serviste istedikleri fiyata yaptırmamı ve hiçbir şeye karışmamamı istiyorlar. Tam da bu yüzden Aksigorta pişmanlıktır.

Benzer Şikayetler

1

Aksigorta Aracımın Sovtaj Süreci Hakkında Taleplerim

profile
Eşref
06 Ekim 2023
1.105

26.09.2023 tarihinde arkadan vuran ve karşı tarafın %100 kusurlu olduğu bir kazaya karıştım. Aracımı alalı henüz 2 ay olduğu ve yetkili servisten alıp sigortalattığım için yine aracımı yetkili servise bıraktım. Arkadan 70 km/saat hızla vurduğu için aracımda 260 bin lira civarında hasar çıktı ve bu y...

Aksigorta Keyfi Olarak Perte Çıkarılmama

profile
İbrahim
14 Haziran 2023
532

21.05.2023 tarihinde 06 *** 95 plakalı Ferrari Marka aracımla kaza yaptım. İlgili araç Aksigorta tarafından kaskolu olup poliçe numarası k-3211**007-0-0 olup, kaza dosya numarası 500**037'dir. Kaza gününden bu yana Aksigorta tarafından kesinlikle birebir aranıp, bir geçmiş olsun dahi denilmemiş ve h...

profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

0 Yorum

Üye marka, tüm şikayetlere geri dönüş yapmak ve müşteri memnuniyetini artırmak için platformda yerini alır. Şikayetvar hizmetlerini etkin bir şekilde kullanarak müşteri deneyimini sürekli iyileştirmeye çalışır.
Aksigorta Şikayetvar üye markasıdır
Cevaplandı
Ortalama Cevaplama Süresi 52 dk 49 sn
Benzer Şikayet Yaz