Aksigorta  ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Aksigorta Ön Cam Değişimine Onay Verilip Geri Çekilmesi

838görüntüleme
Eyüp
Eyüp 22 Ekim 2020 04:03

Aracımı Seat yetkili servisi olan Avek Otomotive ön cam değişim için bıraktım. 10 gün kadar önce fotoğraflar çekilip dosya açılmıştı. 1 ay kadar önce fark ettiğimi beyan ederek ilgili belgeyi doldurdum.

Dün Avek'ten arayıp değişim için onay verildiğini ve sonradan çekildiğini söylediler. Bu durumda 2500 lira civarı tutarı benim karşılamam gerektiğini aksi halde aracımı vermeyeceklerini ilettiler. 

Sigorta nisan ayında aracıma arkadan dokunma sonrası tampon boyanmasında cam da çatlağın olduğunu söyledi ve poliçemde bulunan hakkımı hiç ederek ödeme yapmayı reddediyor. Benim nisanda fark etmediğim çatlak başlangıcı bana şimdi iletilerek poliçe dönemim içerisinde gerçekleşen hasar beyan yanlışlığı sebep gösterilerek verdikleri onayın ücretini bana ödetmeye çalışıyorlar.

Nisanda eksper fark edip fotoğraf çekmiş ama bana yaptırılması için hiçbir öneride bulunmadılar.

Diğer bir yandan hasara onay verip yapılması inisiyatifini kullandılar. Değişimin karşılanmayacağı ve tutarı benim ödeyeceğim bildirilmeden onayım alınmadan 2500 lira tutar bana fatura edilmeye çalışılıyor.

Söylediğim her şeyi belgelemeye hazırım. Kasım 2019'da bakıma bıraktığım aracımda teslim fotoğraflarında hiçbir hasar olmadığı fotoğraflardan görülebilir. Hasarı ilişkilendirmeye çalıştıkları Nisan 2020'deki akadan çarpılma hasarını ve eksperin önden çektiği fotoyu ekliyorum. Aracımı aldığım ve sigorta yaptırdığım Ekim2019'daki aracımda herhangi bir hasar olmadığı videomu da ekliyorum.

Aksigorta'yı beni mağdur etmeye çalışmasından vazgeçip, sorumluluğunu yerine getirmeye davet ediyorum.

Aksigorta Logo
Aksigorta22 Ekim 2020 07:59

Merhaba, İletmiş olduğunuz konu hassasiyetle değerlendirmeye alınmış, incelemelerin başlatılması amacı ile kaydedilmiştir. Size özel müşteri danışmanınız sizi en kısa sürede arayacaktır. Talepleriniz ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda www.aksigorta.com.tr internet sitemizde yer alan iletişim formunu kullanabilir, 444 27 27 no’lu Hizmet Merkezi hattımızdan destek alabilirsiniz. Saygılarımızla, AKSİGORTA Hizmet Merkezi

Aksigorta Logo
Aksigorta22 Ekim 2020 12:59

Sn. Eyüp Murat N, Konu ilgili birimlerimiz tarafından değerlendirilmiş ve son durum tarafınıza 22/10/2020 tarihli telefon görüşmesiyle sözlü olarak bildirilmiştir. Saygılarımızla, AKSİGORTA Hizmet Merkezi

Eyüp
Eyüp22 Ekim 2020 13:04

Beyan tarihimi bahane ederek işlemimi olumsuz olarak sonuçlandırdığınızı söylüyorsunuz. Kimse Aksigorta'ya yaklaşmasın, müşteri odaklılık, müşteri memnuniyeti bu şirket için hiçbir anlam ifade etmiyor. Bulabildiği açık varsa buradan para kazanmaya çalışıyor. Bunu net bir şekilde anladım. Sizler de uzak durunuz.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler