3 g
Yorum Yap
#11856980

Aksigorta Eliyle Kazalı Aracın Tamiri Hakkında!

16 Şubat 2019 da Aksigorta'dan zorunlu trafik sigortası yapılan bir araç ile kaza yaptım. Aynı gün aracı özel bir servise (Bursa Cevat Oto'ya) çektik. 18 şubat'ta hasar dosyası açıldı. Tahkim Komisyonu kusuru yüzde 100 karşı tarafa verdi. 19 şubat'ta sigorta eksperi (G***) servise gelerek aracın durumuyla ilgili raporlarını sigortaya iletmek üzere hazırladı. Ancak bu tarihten iki hafta geçmesine rağmen aracın hasarının giderilmesi hususunda fiili olarak herhangi bir çalışma başlatılmadı. Aksigorta ancak iki hafta sonra aracın tamir edilmesine karar verdi. Eksper tarafından tamir için tespit edilen 21 adet parça tedarikçi (İstanbul Çınar Otomotivden) sipariş edildi.


Eksper kontrolü esnasında servis sorumlusunun sağ aks taşıyıcısının çatlak olduğunu, aracın bu şekilde trafiğe çıkmasının büyük tehlike oluşturacağını söylemesine karşın eksper bu aks taşıyıcısındaki bu çatlağın kaza ile ilgili olmadığını, daha önceden meydana geldiğini ileri sürmüştür. Kazadan sonra aks taşıyıcısının durumunu gösterir fotoğraf ve video görüntüleri mevcuttur. Oysaki kazadan yaklaşık iki hafta önce Özel Servis Mert Oto tarafından aracımı muayene için baştan aşağı kontrol ettirdiğimde aks taşıyıcısında herhangi kusura rastlanmamıştır.


Eksperin aks taşıyıcısını tedarik etmeyi reddetmesi nedeniyle aracımı servisten çıkarabilmek için söz konusu parçayı faturasıyla kendi imkanlarıyla 600 TL karşılığında alıp servise verdim.
Ayrıca yine tamir sürecinde aracın su ve klima radyatörün de bir arıza olduğunu belirlendi. Bu parçalar (Bursa Tia Akıntek Otomotiv'e 0532 600 **) kontrole gönderildi. Firma parçaların pertine karar verip tekrar tedarikçi firmadan yeni parça istendi. Bu aşamada iki hafta daha geçti, sonra radyatör fanlarından biri yanlış sipariş edildi.


Doğru sipariş tekrar yapılması gerekirken Bursa Tia Akıntek Otomotiv de bulunan başka bir araçtan çıkma bir fan servise gönderildi. Bu süreçle ilgili ne eksper ne de AkSigorta'dan tarafıma herhangi bir bilgi verildi. Birkaç parça haricinde yan sanayi parçalar tedarik ettiler. Tedarikçiden gelen parçalar yanlış geldi. Birkaç hafta da öyle geçti. Gereksiz oyalamalarla mağduriyetimi uzatmaya çalıştılar. 16 Şubat'ta teslim ettiğim aracımı tam eksik parçaları kendi imkanlarımla tamamlayıp 13 Nisan'da servisten teslim aldım.

Sinan Sinan 293 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Aksigorta Temsilcisi2 g

    Sn. Sinan Y. Konu ilgili birimlerimiz tarafından değerlendirilmiştir. Buna istinaden aşağıdaki açıklamayı bilgilerinize sunarız. “Sigortalının dosya sürecinin uzun sürmesi ve parça desariği konusunda yaşdığı problemler tarafımıza iletildi. .” Dosya : 15214343 ile ilişkili konuya dair açıklama müşterimize sözlü olarak da bildirilmiştir. Saygılarımızla, AKSİGORTA Hizmet Merkezi Müdürlüğü Bize ulaşabilirsiniz; Web: www.aksigorta.com.tr Hizmet Merkezi: 444 27 27

  • Aksigorta Temsilcisi3 g

    Merhaba, İletmiş olduğunuz konuyu hassasiyetle değerlendirmeye aldığımızı bildirmek isteriz. Aksigorta olarak her türlü talep ve şikayetleri çözüme kavuşturmak öncelikli hedeflerimiz arasındadır. Konuya dair en kısa sürede tarafınıza geri dönülecektir. Saygılarımızla, AKSİGORTA Hizmet Merkezi Müdürlüğü Bize ulaşabilirsiniz; Web: www.aksigorta.com.tr Hizmet Merkezi: 444 27 27

Ziyaretçi Yorumları