29 Ocak 2014

Aksigorta Onarımı Yetkili Serviste Yapmıyor.

22.01.2014'te eşim kaza yapmış olup Aksigorta'ya anında bildirimde bulunmuş ve araç çekici yardımıyla Hyundai Erdemir İstanbul yetkili servisine çekilmiştir.1 hafta geçecek olmasına rağmen ne ikame araç temini yapılmış (Hamileliğimden dolayı işe gidiş dönüşte sıkıntı yaşamaktayım) ne de yetkili serviste onarım talebimiz yerine getirilmemiştir.

Yetmezmiş gibi aracımın özel serviste onarımı teklif edilmiştir. Berin Otomotiv (Güneşli) isimli bu özel servis Aksigorta'nın internet sitesinde belirtilen anlaşmalı servis dahi değildir.Aracımın yetkili servis dışında onarımını asla kabul etmeyeceğimi belirterek gerekirse rayiç bedel tespiti ile aracımın pertini talep etmekteyim. Not: Kazada kusur % 0.

Semra 357 Okunma

Cevaplar

  • Aksigorta Temsilcisi29 Ocak 2014

    Sn. Semra Ç. İletmiş olduğunuz konuyu hassasiyetle değerlendirmeye aldığımızı bildirmek isteriz. Aksigorta olarak her türlü talep ve şikayetleri çözüme kavuşturmak öncelikli hedeflerimiz arasındadır. Dosya No:12910189 ile ilişkili konuya dair en kısa sürede müşterimize geri dönülecektir. Saygılarımızla, AKSİGORTA Hizmet Merkezi Müdürlüğü Bize ulaşabilirsiniz; Web: www.aksigorta.com.tr E-mail: [email protected] Hizmet Merkezi: 444 27 27

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön