15 Mayıs 2013

Aksigorta Onarım Kararının Gecikmesi!

24/04/2013 tarihinde 0 kusurlu bulunduğum hasarlı kazanın onarım kararı henüz gerçekleşmemiştir.2011 model 30000 km aracımı Aksigorta ( ford marka aracı) mitsubishi servisinde onarımını teklif ediyor.kaska yaparken bütün ilgiyi gösteren Aksigorta hasarda kaçak vaziyette.

Aksigorta merkezinden yetkiliye ulaşmanız imkansız .tek muhatabınız sorun çözmekten uzak müşteri temsilcisi.yetkiliye aktarıyorum dedikleri zaman bilin ki karşınıza bant kaydı çıkacak.

22 günde aracın onarımına karar veremeyen Aksigorta müşterilerini iyi düşünmeleri konusunda uyarıyorum. Aksigortanın kazada ve sonrasında yanınızda olmayacağını iyi bilin.kaskodan araç tahsisi istedim ona da cevap yok.aracım onarılmadı kınıyorum.

Murat 137 Okunma

Cevaplar

  • Aksigorta Temsilcisi15 Mayıs 2013

    Sn. Murat Ö. İletmiş olduğunuz konuyu hassasiyetle değerlendirmeye aldığımızı bildirmek isteriz. Aksigorta olarak her türlü talep ve şikayetleri çözüme kavuşturmak öncelikli hedeflerimiz arasındadır. Dosya No: 12312076 ile ilişkili konuya dair en kısa sürede müşterimize geri dönülecektir. Saygılarımızla, AKSİGORTA Hizmet Merkezi Müdürlüğü Bize ulaşabilirsiniz; Web: www.aksigorta.com.tr E-mail: [email protected] Hizmet Merkezi: 444 27 27

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön