16 Nisan 2013

Aksigorta Hasar Oluşmamış!

Aksigotra’nın konut sigortasından faydalanmaktayım. Evimin banyo kısmında gider hattında hasar oluştu. Sigorta firmamı aradım ve eksper yönlendirildi. Firmasının verdiği karar ise hasar oluşmadığı için sigortanın bu onarımı karşılamayacağı. Görünürde hasar oluşumu yok ama giderim
çalışmıyor, banyonun bir kısmının fayansları kırılacak, hat onarılacak.

Bu yapılanlar bir hasar onarı değil mi? Bir türlü anlam veremedim, her sene sigortamı ödedim. Bu
güne kadar hiç hasar oluşmadı. İhtiyacım olduğunda sigorta firması sırt çeviriyor. Anlamsız bir savunma içine giriyor.

Ali 162 Okunma

Cevaplar

  • Aksigorta Temsilcisi17 Nisan 2013

    Sn. Ali İ. , Tarafımıza iletmiş olduğunuz konu ilgili Bölge Müdürlüğümüz tarafından değerlendirilmiştir. Buna istinaden aşağıdaki açıklamayı bilgilerinize sunarız. “Merhabalar. Hasarla ilgili görevlendirilen Eksperin ,raporunda belirttiği üzere; ‘Konut içerisinde yaşanan hadise sonucu herhangi bir hasar oluşmaması nedeni ile durumun ekli poliçe risk teminatları kapsamında yapılan değerlendirmesinde; hadisenin – gider tıkanması - olduğu, bu tıkanıklığın giderilmesi hususunun kullanıcı sorumluluğunda olacağı kanaatine varılmış, dolayısı ile poliçe teminatları kapsamında değerlendirilemeyeceği, kanaatine varılmıştır. Gider ile ilgili herhangi bir tesisat sorunu olması durumunda ise Asistans yardım Hizmetinden faydalanarak tesisat problemini giderilebileceği hatırlatılmış. Talep, teminat kapsamında görülmemiştir.Saygılarımızla'' Saygılarımızla, AKSİGORTA Hizmet Merkezi Müdürlüğü Sayın Müşterilerimiz, Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her türlü öneri, soru, şikayet ve talebinizi www.aksigorta.com.tr internet sitemize, [email protected] e-posta adresimize veya 444 27 27 nolu telefondan Aksigorta Hizmet Merkezi'ne iletebilirsiniz.

  • Aksigorta Temsilcisi16 Nisan 2013

    Sn. Ali İ. Tarafımıza iletmiş olduğunuz konuyu değerlendirmeye aldığımızı bildirmek isteriz. Aksigorta olarak her türlü talep ve şikayetleri çözüme kavuşturmak öncelikli hedeflerimiz arasındadır. Dosya No: 12241179 ile ilişkili konuya dair en kısa sürede müşterimize geri dönüş yapılacaktır. Saygılarımızla, AKSİGORTA Hizmet Merkezi Müdürlüğü Sayın Müşterilerimiz, Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her türlü öneri, soru, şikayet ve talebinizi www.aksigorta.com.tr internet sitemize, [email protected] e-posta adresimize veya 444 27 27 no’lu telefondan Aksigorta Hizmet Merkezi'ne iletebilirsiniz.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön