27 Ağustos 2015

Aksigorta Engelli Sürücüye Yedek Araba Yok.

Yapmış olduğum kaza nedeniyle Sakarya'da bulunan bayisine hasarın giderilmesi için İkamet ettiğim Bolu ili Göynük ilçesinden giderek teslim ettim. Birkaç saat sonra kasko eksper gelerek aracımı inceledi ve serviste 5 gün kalması gerektiğini belirterek bana kasko şirketimden yedek araç istememi söyledi.

Bunun üzerinde bende müşterisi bulunduğum Aksigorta arayarak 5 gün süreli otomatik vites araç istediğimi kendimin engelli sürücü olduğumu otomatik vites araç kullanabilir rapor ve ehliyetimin olduğunu bildirdim ve kayıt işlemim tamamlandıktan sonra bana geri dönüş yapılmasını beklemeye başladım. Rent a Car firması beni arayarak engellilere yedek araç vermediklerini söyledi.

Sezer 1.456 Okunma

Cevaplar

  • Sezer'in Teşekkür Mesajı28 Ağustos 2015

    Aksigorta çalışanı deniz hanımın ilgili ve çözüme dönük yaklaşım ve girişimleri sonucunda tarafımdan herhangi bir rent a car firmasından araç kiralayıp bedelinin sigorta şirketi tarafından ödenmesi konusunda anlaşmaya vardık. İlgi ve yardımlarından ötürü Deniz hanıma sonsuz teşekkürler.

  • Aksigorta Müşteri Temsilcisi27 Ağustos 2015

    Sn. Sezer Y. Konu ilgili birimlerimiz tarafından değerlendirilmiştir. Buna istinaden aşağıdaki açıklamayı bilgilerinize sunarız. “Sigortalımıza ait ehliyette özel tertibatlı araç kullanabileceği, sağlık raporunda ise otomatik vites araç kullanabileceğine dair bilgi mevcuttur. Hizmet birim sorumlularımız ile yapılan görüşmede, ehliyet fotokopisinde belirtilen ibarenin dikkate alındığı ve bu doğrultuda sigortalımızın talebinin olumsuz değerlendirildiği görüşü alınmıştır. Sigortalımızla iletişime geçilerek geri ödeme teklif edilmiş ve mutabık kalınmıştır.” Poliçe No: 53970111 ile ilişkili konuya dair açıklama müşterimize sözlü olarak da bildirilmiştir. Saygılarımızla, AKSİGORTA Hizmet Merkezi Müdürlüğü Bize ulaşabilirsiniz; Web: www.aksigorta.com.tr Hizmet Merkezi: 444 27 27

  • Aksigorta Müşteri Temsilcisi27 Ağustos 2015

    Sn. Sezer Y. İletmiş olduğunuz konuyu hassasiyetle değerlendirmeye aldığımızı bildirmek isteriz. Aksigorta olarak her türlü talep ve şikayetleri çözüme kavuşturmak öncelikli hedeflerimiz arasındadır. Poliçe No: 53970111 ile ilişkili konuya dair en kısa sürede tarafınıza geri dönülecektir. Saygılarımızla, AKSİGORTA Hizmet Merkezi Müdürlüğü Bize ulaşabilirsiniz; Web: www.aksigorta.com.tr Hizmet Merkezi: 444 27 27

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön