Akdeniz Sağlık Vakfı Yaşam Hastanesi ile ilgili
Şikayetin Durumu
  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Akdeniz Sağlık Vakfı Yaşam Hastanesi Yanlış Ameliyat Sonrası

12.437
Umit
Umit 15 Kasım 2021 15:24

Dizimdeki problemden dolayı doktorlarınızdan ortopedi doktoru **'ya muayene oldum, çapraz bağımın kopuk olduğu ve kıkırdak dokunun zedelenmesi sonucu kilitlenmelerin gerçekleştiğini ve ameliyatla %90 sorunun çözüleceğini söyledi. 21 Mart 2021'de ameliyat oldum. Ameliyat sonrası fizik tedavi başladı fakat sonuç kötüye gitmeye başladı doktora şikayetlerimi bildirdim ameliyat sonrası böyle durumların normal olduğunu söyledi. Son muayenemde Dizimdeki ısı artışını fark edince tekrar ameliyat olmam gerektiğini söyledi. İkinci ameliyatı da oldum ve ilk gün bana bağın bir kısmının alındığını hiçbir sorun olmadığını söyledi.

2. Gün çapraz bağın tamamen alındığını dizin ameliyat öncesine döndüğünü söyledi. Kendisine dün ki konuşmanız farklıydı dediğimizde, bize normalde bu ameliyatlara dışarıdan doktor getirdiklerini söyledi. Benim ameliyatıma neden gelmediğini söyleyince hiçbir cevap vermedi. Tekrar ameliyat olmam gerektiğini söyledi. Fizik tedavi son bulduğunda ayağımda hareket açısı sıkıntısı kalıcı oldu. Dizimdeki şikayetleri farklı bir hastanedeki hekimle paylaştım, ameliyat sonrası MR ve raporlarıma göre ameliyatın yanlış ve sağlıklı yapılmadığını söyledi. Dr... ***'nin ameliyat ettiği iki hasta ile görüştüm aynı ameliyatı iki kez olduklarını, aynı zamanda hastanede ameliyat kotası olduğu kulağıma geldi ve bende fizik tedavi doktoru *** bey ile konuştum. *** Bey ameliyat kotası olduğunu senin ameliyatının doktora maddi bir şey kazandırmayacağını söyledi.

Anladığım kadarıyla ikinci ameliyatlar kota yüzünden yapılıyor. Konu ile alakalı başhekim *** hanıma şikayette bulundum dosyaları inceleyip seni ameliyat etmesinin hata olduğunu neden başına bela aldığını söyledi ve konu ile ilgilenip bana bilgi vereceğini söyledi. Ameliyatımın bu şekilde sonuçlanmasının sebebi personel yakını olup ücret ödemediğim mı yoksa ***' nin beni kobay olarak kullanması mı? Serviste yatarken personelinizin bana sabahtan beri yatıyor cümlesini kullanmasını duymamamız için ücret ödemeli miydik? Hastane yönetimi bu saygısızlık ve kaba tavırları sebebiyle şahsımdan özür dilemedikçe bu konuyu her hafta buradan dile getireceğim.

Benzer Şikayetler

profile
596
3 hafta önce

Akdeniz Sağlık Vakfı Yaşam Hastanesi Acil Servis Doktoru İlgisiz

Antalya asv hastanesine 4 Mayıs'ta grip şikayetleriyle acile başvurdum. Acil doktoru ****tek bir vitamin koymadan 2 tane ilaç koyup serum taktı. Hala aynı olduğumu dile getirmeme rağmen bana sorulmadan iğne getirildi. Kabul etmediğimi dile getirdiğimde kuvvetli bir ağrı kesici olan ve narkotik olara...

profile
397
19 Nisan

Akdeniz Sağlık Vakfı Yaşam Hastanesi Doktorun Tavrı!

2019 son ayında kendisine gittim eşimle beraber eşim melanom deri kanseri olduğunu söylediğinde doktor kesinlikle iyi olacağını söyledi. İyi bir doktor değil, kendisinden nefret ediyorum. İnternete ve televizyonda çıkma çabasında, bir şey bilmediği ve sadece reklam için para kazanmak istediği için d...

profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

2 Yorum

Sinan
Sinan
 

Bacağınız kızariyormuydu (sanki kan gitmiyor gibi) Ben bacağımı aşağı tuttuğum da kızarmaya başlıyor

Umit
Umit
 

Kızarma yok ama hareket kabiliyeti kısıtlandı