27 Şubat 2018
#10178403

Akbank'ın Kredimi Kapatmaması Ve Bugün Konulan Blokeyi Kaldırmaması Sebebiyle Uğranılan Mağduriyet

Kredimin asıl alacak ve fer'ileri ile toplam miktarı dün itibariyle vadesiz hesabımda olmasına rağmen ve cayma talebinde de bulunmama rağmen dün kredim kapatılmadı ve bir gün fazladan faiz ödemek durumunda kalacağım bu da yetmezmiş gibi bu sabah adk dolandırıcılığı şüphesi ile iki kredi kartıma ve ve internet bankacılığıma çağrı merkezi tarafından bloke konulduğu bilgisi aldım. Öğle saatlerinde Ankara/Bahçelievler şubesine dilekçe vermeme rağmen an itibari ile (15:27) hala blokem kalkmadı. Çankaya şubesi kredimi bloke sebebiyle kapatamıyor. Kısaca bugün mesai saatine kadar bu bloke kalkmazsa sizin yüzünüzden bir gün daha faiz ödemek zorunda kalacağım. Fazlaya ilişkin haklarım saklı kalmak kaydıyla blokelerin kaldırılıp ertesinde kredi borcumun kapatılması ivedi talep olunur.

Alper Alper 1.937 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Alper06 Mart 2018

    26.02.2018 tarihinde hesabımda hazır bulunan kredi borcunu kapatmaya yeterli para olmasına rağmen; kredim 02.03.2018 tarihinde kapatıldı. Hesabımda yeterli bakiye olmasına rağmen banka tarafından haksız yere alınan dört günlük faizin vadesiz hesabıma iadesi rica olunur.

  • Akbank Temsilcisi27 Şubat 2018

    Değerli Müşterimiz bildiriminiz Bankamızca değerlendirmeye alınmıştır.Sonuç hakkında Bankamızda kayıtlı iletişim bilgilerinizden tarafınıza detaylı bilgi iletilecektir. Bankamızda kayıtlı iletişim bilgilerinizde değişiklik olması durumunda 444 25 25 Telefon Şubemiz, Şubelerimiz ya da Akbank Direkt İnternet Şubemiz üzerinden güncelleme sağlayabilirsiniz. Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili paylaşmak istediğiniz tüm şikayet, öneri ve istekleriniz için www.akbank.com internet sitemizde yer alan ‘’Bize Ulaşın’’ formu ile doğrudan bize ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla AKBANK T.A.Ş Müşteri Şikayet Yönetimi

Ziyaretçi Yorumları