Toplam çözüm sayısı
..
Akbank ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Akbank'ın Güvenlik Zafiyeti Sayesinde Adıma Kredi Çekildi

622görüntüleme
Hıdır
Hıdır 27 Ekim 2020 07:38

8 Nisan 2020 tarihinde Akbank'a kredi kartı borcumu ödemeye gittiğimde hesabımda 20 bine yakın bir para olduğunu gördüm ve hemen içeri girip sorduğumda 30 bin tl kredi çektiğimi söylediler ve bende bunu benim yapmadığımı söyledim. Hemen baktılar, tanımadığım 2 kişi sürekli havaleler gerçekleştirmiş, en son 21 bin tl havale banka tarafından şüpheli olarak yapılmamış ve bana suç duyurusunda bulunmamı istediler. Bende hemen gittim bulundum tabi. Gel gelelim bunu nasıl yaptıklarına,18 Mart 2020 günü öğleden sonra benim telefon birden kapanıyor (adamlar virüs mü yollamış artık bir link mi bilemiyorum telefonumu bozuyorlar ve bankanın bana ulaşmasını engelliyorlar ve bilgilerimi alarak internet bankacılığı üzerinden krediyi çekiyorlar mesajlaşma yoluyla. 

Akbank beni arıyor ve ulaşamadığı halde krediyi onaylıyor. Ertesi gün telefonumu yaptırdım ama meğerse adamlar yönlendirme yapmışlar banka hiçbir şekilde ulaşamıyor bana ve arayıp hesabımda çeşitli havaleler olduğunu söyleyemiyorlar email falan atıyorlar ama adamlar ne yapmışsa artık hiçbir şeye giremiyorum internet bankacılığı da dahil. Bütün bunları 8 Nisan'da bankaya gittiğimde öğrendim. Kredi kartı borcu olmasa bayağı bir öğrenemeyecektim galiba. Numaramı yönlendirme yaptıklarını da o gün öğrendim. Yaklaşık 7 aydır bekliyorum dosyanın araştırılıp savcılığa gelmesini. Bu 7 ay içerisinde Akbank'a sürekli gittim mailler falan attırdım genel müdürlüğe. 

Bu krediyi benim çekmediğimi sürekli söyledim ama sürekli arayıp ödememi söylediler. Ben de her defasında bunu benim çekmediğimi ve ödeme yapmayacağımı söyledim. En sonunda kendi güvenlik zafiyeti olmasına rağmen bana ihtarname çektiler bende bunun üzerine her yere başvurdum ve hakkımı sonuna kadar arayacağım. Bu süre içerisinde resmen manevi olarak çöktük eşimle. Akbank'a maddi manevi tazminat davası açacağım. 

Akbank Logo
Akbank27 Ekim 2020 07:40

Değerli Müşterimiz, Bildiriminiz değerlendirmeye alınmış olup, sonucu hakkında bankamızda kayıtlı iletişim bilgilerinizden tarafınıza detaylı bilgi iletilecektir. Bankamızda kayıtlı iletişim bilgilerinizde değişiklik olması durumunda 444 25 25 Telefon Şubemiz, Şubelerimiz ya da Akbank Direkt İnternet üzerinden bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz. Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili paylaşmak istediğiniz tüm şikayet, öneri ve istekleriniz için www.akbank.com internet sitemizde yer alan “Bize Ulaşın” formunu kullanabilirsiniz. Saygılarımızla Akbank

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler