18 Ekim 2018
#11046414

Akbank'da Hesabınızda Para Tutmak Suç!

Ankara/Gölbaşı Yaylabağ Caddesi üzerindeki Akbank ATM'sinden nakit çekmek istedim. İşlemi yaptı ama paramı vermedi herhangi bir sıkışma vs... hata mesajı da vermediği gibi çalışmaya devam etti. Çağrı merkezini aradığımda 4 gün içerisinde durumun incelenip çözüleceğini ilettiler. Ne zaman çözülürse çözülsün Akbank ATM'sinin hatası neden benim problemim oluyor? Neden benim param hesabıma anında iade edilmiyor? Eskiden olduğu gibi artık hesabımıza para yatırılır yatırılmaz hepsini çekmek sanırım daha güvenli olacak. Kredi vs... Banka borçlarımızda 1 günlük gecikmenin dahi faizini alan banka neden ve hangi hakla benim paramı karşılıksız olarak en az 4 gün bloke eder?

Davut Davut 722 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Davut24 Ekim 2018

    Param hesabıma iade edildi. Ancak herhangi bir gecikme/bloke bedeli hesabıma yatırılmadı. Sanki suçlu/hatalı benmişim gibi yapılan muamele ve paraya ihtiyaç anında ulaşamamak yanıma kar kaldı. Hesapta para tutmak bence suç ve aptallık olmaya devam ediyor bu durumda. Ayrıca firmaların yukarıdaki gibi Fix /kalıp mesajlarını dikkate değer bulmuyorum.

  • Davut19 Ekim 2018

    Bu masaj sadece şikayetimin alındığını gösteriyor. Herhangi bir cevap / çözüm göremiyorum.

  • Akbank Temsilcisi18 Ekim 2018

    Değerli Müşterimiz bildiriminiz Bankamızca değerlendirmeye alınmıştır.Sonuç hakkında Bankamızda kayıtlı iletişim bilgilerinizden tarafınıza detaylı bilgi iletilecektir. Bankamızda kayıtlı iletişim bilgilerinizde değişiklik olması durumunda 444 25 25 Telefon Şubemiz, Şubelerimiz ya da Akbank Direkt İnternet Şubemiz üzerinden güncelleme sağlayabilirsiniz. Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili paylaşmak istediğiniz tüm şikayet, öneri ve istekleriniz için www.akbank.com internet sitemizde yer alan ‘’Bize Ulaşın’’ formu ile doğrudan bize ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla AKBANK T.A.Ş

Ziyaretçi Yorumları