1 g
Yorum Yap
#11445566

Akbank Yıllık Kart Ücreti İadesi Yapmıyor!

Akbank tarafından yıllık kart bedelinin bu yıl iade edilemeyeceği söylenmekte ve bunun yasal olduğu tarafıma iletiliyor. Her sene kartımdan alınan yıllık ücret iade edildi. Bu sene iade istediğimde edilemeyeceği nedenini sorduğumda ezberlenmiş hep aynı cümleler. Şikayet oluşturdum ve geri dönüş olumsuz yapıldı. Bu yıl iade yapmama kararı almışlar. Şikayet edeceğimi söylediğimde yasal haklarınızı arayabilirsiniz dediler. Buradan başlıyorum Tüketici Mahkemesi'ne de şikayet edeceğim. Bu gidişle de kartımı iptal ettireceğim zaten.

Kübra 226 Okunma

Cevaplar

  • Kübra23 s

    Akbank şikayetimle ilgili sağ olsun telesekreterini aratıp ezberlenmiş sesli kayıt dinletti. Ben bu kartı yaklaşık 10yıl önce çıkartmışım bana o zaman imzaladınız diye saçmalık dinletiyor. Her sene iade edilen kart yıllık bedeli neden geri iade edilmiyor. Ben saçma sapan ezberlenmiş cevap istemiyorum. Bu kartın iadesini istiyorum. Sıradaki şikayet yerim Tüketici Mahkemesi olacak. Ve kartımı da iptal edeceğim. İptal ettikten sonra arayıp da yok iptal etmeyin diye telefon konuşması yapmayın sonra. Müşteri kaybetmekten başka bir şey yapamıyorsunuz. Kartım iadesi yapılana kadar şikayet yazmaya devam edeceğim.

  • Akbank Temsilcisi1 g

    Değerli Müşterimiz, Bildiriminiz değerlendirmeye alınmış olup, sonucu hakkında bankamızda kayıtlı iletişim bilgilerinizden tarafınıza detaylı bilgi iletilecektir. Bankamızda kayıtlı iletişim bilgilerinizde değişiklik olması durumunda 444 25 25 Telefon Şubemiz, Şubelerimiz ya da Akbank Direkt İnternet üzerinden bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz. Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili paylaşmak istediğiniz tüm şikayet, öneri ve istekleriniz için www.akbank.com internet sitemizde yer alan “Bize Ulaşın” formunu kullanabilirsiniz. Saygılarımızla AKBANK T.A.Ş

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler