Akbank Yıllık Kart Ücret İadede Yardımcı Olunmadı

Enes Enes4 hafta önce

Kaç yıldır kullanmış olduğum Axess Gold kredi kartımın ekstresine baktığımda 150.020 TL kart ücret yansıdığını gördüm. Müşteri hizmetlerini aradım iptali için bana iptalin olumsuz olduğunu söylediler. Bende kartlarımı kapatmasını söyledim. Tamam dediler. Bu şekilde bir banka yazık inanın daha öncesinde kredi de kullandım fakat diğer bankaların göstermiş olduğu hassasiyetin zerresi yok. Müşteri temsilcisi olumlu yönde hiçbir şekilde yönlendirme yapmadı.

Bende kapatma talimatı verdim. Böyle bir banka ile çalıştığım için pişmanım gerçekten diğer bankalar müşteri kaybetmeme adına yardımcı oluyor ama Akbank müşteri hizmetleri anında müşteri kaybedebiliyor bana 150.020 TL ödeme işleminden sonra 1 hafta içinde kapanacak dedi helal olmasın. Yazıklar olsun böyle bir bankaya müşteri hizmetlerine.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Akbank Logo Akbank 4 hafta önce

Değerli Müşterimiz, Bildiriminiz değerlendirmeye alınmış olup, sonucu hakkında bankamızda kayıtlı iletişim bilgilerinizden tarafınıza detaylı bilgi iletilecektir. Bankamızda kayıtlı iletişim bilgilerinizde değişiklik olması durumunda 444 25 25 Telefon Şubemiz, Şubelerimiz ya da Akbank Direkt İnternet üzerinden bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz. Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili paylaşmak istediğiniz tüm şikayet, öneri ve istekleriniz için www.akbank.com internet sitemizde yer alan “Bize Ulaşın” formunu kullanabilirsiniz. Saygılarımızla Akbank

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler