Toplam çözüm sayısı
..
Akbank ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Akbank Yeni Kredi Kartı

1.061görüntüleme
Beste
Beste 21 Aralık 2020 13:49

Geçen hafta kredi kartım için kayıp bildiriminde bulundum. Bildirimi aldılar, yeni kartın kuryeyle gönderileceğini söylediler. Sonrasında telefonuma gelen mesajda gün içerisinde kredi kartımı bana en yakın şubeden alabileceğim söylendi. Corona şartlarında iki farklı şubeye gidip Visa kartları olup olmadığını sormak zorunda kaldım ve iki şubeden de aldığım cevap "hayır" oldu. Mesajın geldiği gün kredi kartımı alamamış oldum.

Bugün hesap kesimim yapıldı, borcum yeni kredi kartı numarasına kayıtlı görünüyor. Kredi kartı borcumu nasıl ödeyebileceğimi bilmiyorum. Üstelik, müşteri hizmetlerine ulaşmaya çalıştığımda benden kimliğimin seri numarası istendi, kimliğimi değiştirdiğimi söylediğimde ise "Akbank Mobil uygulaması üzerinden bizi ararsanız bilgileriniz tanımlı olacağı için seri numarası istenmeyecektir" denildi. Ben de uygulama üzerinden aradığımda bana "uygulama üzerinden arıyor görünmüyorsunuz, seri numarası gerekiyor" diye üstelediler ve en kısa sürede şubeye giderek kimlik bilgilerimi değiştirmemi istediler.

Şu salgın şartları altında, zar zor yaşarken şubeye gitmem için sürekli üsteliyor olmaları yetmiyormuş gibi, kartımın da nerede olduğunu bilmediğim için bankaya karşı borçlu konuma düşmek üzereyim. Şikayetlerden de okuduğum üzere haftalarca beklemem ve dolayısıyla Akbank'a borçlu kalmam gerekecek. Müşteri hizmetleri hiçbir şekilde çözüm odaklı değil, yardımcı olmuyorlar. Binlerce liralık kredi kartı limitini bana rahatlıkla önerebilen bir bankanın arkamda durmasını tercih ederdim, karşımda değil. Akbank şu olayla benim gözümdeki tüm güvenilirliğini yitirdi.

Akbank Logo
Akbank21 Aralık 2020 13:50

Değerli Müşterimiz, Bildiriminiz değerlendirmeye alınmış olup, sonucu hakkında bankamızda kayıtlı iletişim bilgilerinizden tarafınıza detaylı bilgi iletilecektir. Bankamızda kayıtlı iletişim bilgilerinizde değişiklik olması durumunda 444 25 25 Telefon Şubemiz, Şubelerimiz ya da Akbank Direkt İnternet üzerinden bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz. Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili paylaşmak istediğiniz tüm şikayet, öneri ve istekleriniz için www.akbank.com internet sitemizde yer alan “Bize Ulaşın” formunu kullanabilirsiniz. Saygılarımızla Akbank

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler