Akbank Wings Kart Milleri Kullanım Hakkını Bildirmeden Değiştirdi, Boşa Gitti

Ayşe Ayşe31 Ağustos 15:34

Uçak seyahati sık sık yapıyorum diye önceki kullandığım banka kredi kartlarıyla oldukça puan toplayıp kullandım. Akbank maaş müşterisiyim ve Wings kartın kullanım ücreti olmayacağı söylendi. Buna istinaden aldım. Hem kullanım ücreti alındı hem de doğru düzgün puan verilmiyor. Gıdım gıdım sadaka gibi mil birikiyor. Hemen her şeyi kartla alıyorum. Geçen sene seyahat harcamasında ancak 1 kere kullanacak kadar mil birikti ve kullandım. Bu sene de 20 bin mil ile en az 100₺'lik seyahat harcamasında kullanacak kadar birikti ama kullanılacak dönemde salgın sebebiyle seyahat edemedim. Kullanmak istediğimde ise en az 40 bin mil puan olması gerektiği ve 200₺'lik harcamada kullanılacak ibaresini koymuşlar. Ancak eski 20 bin mil ödeme ifadeleri de sitelerinde yer alıyordu. İki farklı şey var. 

Bu durumu müşteri hizmetlerine söyledim 40 bin mil ile olan kısmın yer aldığı bilgiyi paylaştılar. Salgın döneminde nereye gidebilirdik acaba. Gıda market içinde kullanım hakkı tanımışlar ama 40 bin mil yapılmış. 40 bin mil birikmesi için 30 bin ₺ harcama yapmak lazım. Milleri chip paraya çevirin o zaman dedim. Onu da yapmıyorlar. Müşteriye bilgi vermeden kullanım şartlarını böyle bir dönemde değiştirdiler. Kartın zaten yıllık Kullanım ücreti 200₺. Ben bu karttan fayda görmüyorken kullanmak anlamsız. Ücret talebinde bulundum. Vermediler. 100₺Chip Para olarak yüklendi ama 6 ay kapatmama şartı koştular. O arada zaten yine yıllık ücreti ödeme zamanı geliyor. Kullanmaya yönelik vatandaşı yanıltan reklamlar yapmayın. Mağdur ediyorsunuz. Müşteri hizmetleri bildiğim aynı şeyleri söyleyip duruyor. 

  • - Görüntüleme
empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

profile-icon Ayşe 10 Eylül 11:33

Sisteme yazar yazmaz buraya otomatik düşen boş Akbank mesajı müşteri hizmetlerini ara yönünde. Kontörü bitmiş herhalde beni ara diyor. Müşteri hizmetlerini arayınca bana bildiğim şeyleri diyorlar. Ya siz şaka mısınız? Aptal yerine koymayın artık bizi. Kartımı kapattım. Bir daha da işim olmaz. Çevremdekilere de reklamınızı yapacağım.

Akbank Logo Akbank 31 Ağustos 15:36

Değerli Müşterimiz, Bildiriminiz değerlendirmeye alınmış olup, sonucu hakkında bankamızda kayıtlı iletişim bilgilerinizden tarafınıza detaylı bilgi iletilecektir. Bankamızda kayıtlı iletişim bilgilerinizde değişiklik olması durumunda 444 25 25 Telefon Şubemiz, Şubelerimiz ya da Akbank Direkt İnternet üzerinden bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz. Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili paylaşmak istediğiniz tüm şikayet, öneri ve istekleriniz için www.akbank.com internet sitemizde yer alan “Bize Ulaşın” formunu kullanabilirsiniz. Saygılarımızla Akbank

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler