18 Kasım 2014
Yorum Yap
#2831484

Akbank Üyelik Ücretim İade Edilmedi

Uzun süredir kullandığım ve düzenli ödeme yaptığım axess kredi kartıma 90 TL'lik üyelik ücreti yansıtılmıştır. Ekstrem de üyelik ücretini görünce iptal ettirmek için Akbank müşteri hizmetlerini aradım, ama ne mümkün toplamda bir işlem için 32 dk sonra müşteri hizmetlerine bağlandım.


Hem çok geç sürede bağlandığım için hem de üyelik ücreti yansıtıldığı için şikayetçi olduğumu söyledim. Müşteri hizmetleri ayrı bir fiyasko beni daha da sinirlendirip üyeliğimi iptal edip kartı imha etmemi söyledi. 2 gün sonra başka biri aradı, iyice sinirlendirdi ve çileden çıkardı. 3 tane otomatik ödeme talimatım varken sorarım size "Bu nasıl bir müşteri memnuniyetidir?

Vildan Vildan 384 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Akbank Temsilcisi18 Kasım 2014

    Değerli Müşterimizin iletmiş olduğu bildirim Bankamızca değerlendirilmeye alınmıştır. Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra müşterimize sonuç hakkında en kısa süre içerisinde detaylı bilgi verilecektir. Bundan sonra Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili paylaşmak istediğiniz tüm şikayet, öneri ve istekleriniz için www.akbank.com internet sitemizde yer alan ‘’Bize Ulaşın’’ linki ile doğrudan bize ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla AKBANK T.A.Ş Müşteri Şikayet Yönetimi

Ziyaretçi Yorumları