Akbank ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Akbank 'ta Haksız Yere Kesilen Dosya Masrafı

450görüntüleme
Davut
Davut 25 Kasım 2020 02:48

11.11.2019 'da  Akbank mobil bankacılığa giriş yaptım ve giriş yaptığımda gelen mesajda kart limitini arttırmak ister misiniz, evet diye tuşladım ve bir gün sonra istediğim limit onaylanmadı. Buraya kadar sorun yok. Daha sonra hesaba baktığımda hesaptan 472,47 TL ticari kredi teklif ücreti kesilmiş. Müşteri temsilcisini aradım ticari müşteri olduğumdan dolayı şubeyi aramam gerektiğini söylediler. (Bu arada Akbank ile hiçbir ticari durum söz konusu değil).

 Şubeyi aradım telefonda bilgi veremeyeceklerini şubeye başvurmam gerektiğini söylediler, şehir dışından Silivri şubesine gittim ve şikayet oluşturuldu. Defalarca aramama rağmen hiçbir sonuç çıkmadı. Ben ticari müşteri değilim, çıkmayan kredinin dosya masrafımı olurmuş, kredi değil kredi kartı limit artışı sistem tarafından sunuluyor benim isteğimle değil. 

Gelişme
Gelişme

02 Aralık 2020 11:59

Akbank ile ilgili yazılan şikayete otomatik mesaj cevabı gönderiyorlar 2 gün içerisinde arayacağız diye. 2 gün değil 20 gün oldu ne arayan var ne de soran!

Akbank Logo
Akbank25 Kasım 2020 02:50

Değerli Müşterimiz, Bildiriminiz değerlendirmeye alınmış olup, sonucu hakkında bankamızda kayıtlı iletişim bilgilerinizden tarafınıza detaylı bilgi iletilecektir. Bankamızda kayıtlı iletişim bilgilerinizde değişiklik olması durumunda 444 25 25 Telefon Şubemiz, Şubelerimiz ya da Akbank Direkt İnternet üzerinden bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz. Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili paylaşmak istediğiniz tüm şikayet, öneri ve istekleriniz için www.akbank.com internet sitemizde yer alan “Bize Ulaşın” formunu kullanabilirsiniz. Saygılarımızla Akbank

Davut
Davut25 Kasım 2020 02:56

Daha önce defalarca aramama rağmen verdiğiniz cevap ticari müşteri olduğum ve şubenin ilgileneceği. Ticari müşteri değilim olsam bile olmayan kredinin dosya masrafımı olur. Bu kredi değil kredi kartı limit artışı hakkında kesilen kesinti. Şubenin yetkisi olmadığı genel müdürlüğe yazı yazıp sonucunun gelmediğini belirtiyor. Bu cevaplar dışında cevap verecekseniz iletişime geçelim yoksa ticari Mahkemeye vereceğim.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler