12 Nisan
#11835280

Akbank Şişli Şubesi İşlemlerimi Yapmadı!

Dün hesabımda ki doları çekmek için Şişli Akbank'a gittim. ATM'den bir miktar çektikten sonra gişeden kalan doları çekmek için sıra aldım ve beklemeye başladım. Sıra bana gelince bana bakan arkadaş içeri gitti ve dönüp dolar olmadığını söyledi ki hiç inandırıcı değildi. Bana vermek istemediler. Bende arbitraj yapıp euro istedim ve istemeye istemeye euro verdiler. Benden önceki müşterinin euro verdiğini görmüştüm yok çekemediler.


Bu arada baştan dolar sorduğumda sıra gelince söyleyebiliriz semeler ikinci kez euro aldığımda tekrar bana sıra numarası aldırdılar. Tam bir sinir harbi yaşattılar bana. Üstüne üstlük CepBank'tan arbitraj yaptığımda makas aralığı benim aleyhime çok açıkmış ve gereksiz yere beni zarar ettirdiler. Bugün Akbank'ta olan tüm ilişiğimi kesmek için harekete geçiyorum. Müşteri kazanmak yerine kaybetmeyi isteyen Akbank gişe çalışanlarının bence zihniyetlerini değiştirmesi lazım. Gereksiz yere zarar.

Kemal Kemal 859 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Akbank Temsilcisi12 Nisan

    Değerli Müşterimiz, Bildiriminiz değerlendirmeye alınmış olup, sonucu hakkında bankamızda kayıtlı iletişim bilgilerinizden tarafınıza detaylı bilgi iletilecektir. Bankamızda kayıtlı iletişim bilgilerinizde değişiklik olması durumunda 444 25 25 Telefon Şubemiz, Şubelerimiz ya da Akbank Direkt İnternet üzerinden bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz. Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili paylaşmak istediğiniz tüm şikayet, öneri ve istekleriniz için www.akbank.com internet sitemizde yer alan “Bize Ulaşın” formunu kullanabilirsiniz. Saygılarımızla Akbank

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler