Akbank Sim Kart Blokesi Ve Gelişen Olaylar

Memet Memet01 Haziran 21:44

Bu banka müşterisi değilim. Tosla kart almıştım (Akbank'ın). Sim kart blokesinden dolayı işlem yapamadım. Çünkü banka kayıtlarında hattın sahibi başkası görünüyor. (Hat bana ait Tabi ki) Çağrı merkezi yardımcı olmakta gayet isteksiz davranıyor. Şubeye gidin gibi baştan savma cevap veriyorlar. Hatalı kayıtlarını düzeltmek yerine vatandaşı mağdur ediyorlar. Çok basit, kayıtlarını düzeltmeleri gerekiyor.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Memet 01 Haziran 21:57

Selam sorun zaten telefon hattımın sizin kayıtlarınızda başkası adına görünmesi. Sizin kayıtlarınızdaki hattın sahibi benim. O numaradan ulaşabilirsiniz.

Akbank Logo Akbank 01 Haziran 21:44

Değerli Müşterimiz, Bildiriminiz değerlendirmeye alınmış olup, sonucu hakkında bankamızda kayıtlı iletişim bilgilerinizden tarafınıza detaylı bilgi iletilecektir. Bankamızda kayıtlı iletişim bilgilerinizde değişiklik olması durumunda 444 25 25 Telefon Şubemiz, Şubelerimiz ya da Akbank Direkt İnternet üzerinden bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz. Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili paylaşmak istediğiniz tüm şikayet, öneri ve istekleriniz için www.akbank.com internet sitemizde yer alan “Bize Ulaşın” formunu kullanabilirsiniz. Saygılarımızla Akbank

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler