17 Mayıs
#11987158

Akbank Personelleri Prim İçin Yanlış Bilgi Veriyor!

Düzce Akbank şişesinden şikayetçiyim yaklaşık 3-4 yıldır internet başkanlığından kredi kıllanıyorum son çektiğim kredide para hesabıma yatmasına rağmen beni bankaya çağıracak bilgilendirme yapmadan poliçe imzalattılar bende sandım ki kredilerim çokta onun için çağırıyorlar.


Sonrasında banka personeli abi kusura bakma bankadan zorunlu tutuyorlar 15 gün sonra müşteri hizmetlerini ara iptal ettir dedi işe sonrada uyandım meğer her şey prim içinmiş bunlar.


Aradım müşteri hizmetlerini buradan olmuyor dendi sonra bankaya gittim iptal edinemiyor dendi ve kredi günü benden 250 TL kestiler yetmedi şimdi de aylık 48 TL ödeyecekmişim benim paramı verin kardeşim.

Okan Okan 343 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Akbank Temsilcisi17 Mayıs

    Değerli Müşterimiz, Bildiriminiz değerlendirmeye alınmış olup, sonucu hakkında bankamızda kayıtlı iletişim bilgilerinizden tarafınıza detaylı bilgi iletilecektir. Bankamızda kayıtlı iletişim bilgilerinizde değişiklik olması durumunda 444 25 25 Telefon Şubemiz, Şubelerimiz ya da Akbank Direkt İnternet üzerinden bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz. Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili paylaşmak istediğiniz tüm şikayet, öneri ve istekleriniz için www.akbank.com internet sitemizde yer alan “Bize Ulaşın” formunu kullanabilirsiniz. Saygılarımızla Akbank

Ziyaretçi Yorumları