13 Ekim 2018
Yorum Yap
#11024338

Akbank Paramı Vermiyor, Oyalıyorlar

Akbank bankamatik paramı yuttu ve paramı geri vermiyorlar. Akbank'ın eski bankamatiklere kesinlikle fazla para yatırmamak lazım. Bankamatikler eski olduğu için fazla para yüklemek istediğiniz zaman direk sıkışıyor. 00.00.2018 tarihinde aksam 22:00 para yüklemek için yöneldim ilk 1000 TL'yi bankamatiğe yerleştirdim. Para eklemek istiyor musunuz butonuna tıkladım, 2. 1000 TL para yuvasına ekledim. Bankamatikten ilginç sesler gelmeye başladı. 4 dakika bekledim ve bankamatik para sıkışmasından dolayı işlem yapılamıyor mesajı belirdi ekranında.


Ne kadar para yatırmak istediğimi, içeride ne kadar para sıkıştığını yazın ve telefon numaranızı yazın ekranında bilgilerimi girdim. Bankamatik kapandı, tekrar açıldı. Akbank müşteri hizmetlerini aradım. Endişe ettiğimi başka bir şahsın bankamatiğe bir müdahalede bulunmuş olabileceğini söyledim. Müşteri hizmetlerindeki aradığım görevli bana merak edilecek bir şey olmadığını, kameraların 7/24 izlenildiğini, bankamatik işlemi kaydettiğini ve merkeze haber verdiğini söylediler.


Hafta sonu herhangi bir şey yapılamayacağını, hafta arası 4 gün içerisinde sonuçlanıp bana telefon veya mesajla bilgi vereceklerini söylediler, ama ne arayan var ne soran kimsenin bu konu ile ilgilenmediğini fark ettim, tekrar aradım işleminizin başlaması için tekrar kayıt oluşturmamız gerekiyor dediler, ertesi gün 4 gün doldu ne arayan var ne soran, tekrar aradım neden bekletildiğimi ısrar la öğrenmek istedim bana (bankamatik uzakta olduğu için geç müdahale edile biliniyor dediler) içerideki paranın sayılması lazım dediler, bir hafta bitti ve hala paramı geri alamadım, tekrar aradım hafta sonu çalışmıyoruz dediler, her telefon ettiğimde beklemeniz lazım diyorlar.


Kameradan bakmaları durumunda her şeyi görebileceklerini anlattım, ama savcılık izni olmadan kamera kayıtlarına bakamıyoruz dediler. Yani arkadaşlar banka çalışanlar sistemi kesinlikle bir birlerinden haberleri yok. Paramı 10 gündür hala alabilmiş değilim ve paramın geri verilmeyeceğini düşünmeye başladım. Müşteri hizmetleri bana isterseniz yasal haklarınızı kullanabilirsiniz diye alaycı bir tavır içerisindeler, herhangi bir Akbank merkeze gitmeyi istediğimi şikayetimi dile getirmek istediğimi söyledim, bana hiçbir yerde bir muhatap bulamayacağımı ve yine Akbank müşteri hizmetlerinden başka kimsenin yardım etmeyeceğini söylediler. Sonra bağırdım çağırdım paramın 1000 1 saat de yatırdılar, tekrar aradım diğer 1000 TL için tekrar bekliyorum usandım bıktım illallah dedim.

Ahmet Ahmet 1.876 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Ahmet13 Ekim 2018

    Parama elkoydunuz 1 hafta geçti ikinci haftadayız hala paramı vermediniz. Müşteri hizmetlerindeki herkes farklı şeyler konuşuyor, paramı kim neden bana geri vermiyor, madem 1000 TL sini geri yatırdınız neden 1000 TLsini geri yatırmıyorsunuz, aynı bankamatikte sıkışan paranın nasıl oluyor da 1000 tsini geri verebiliyorsunuzda diğer 1000 TLsini geri vermiyorsunuz, insanı salak yerine koyuyorsunuz, savcıya vereceğim bütün sosyal medyada bu yaptığınızı yayacağım, twetterdan insanlara anlatacağım, facebookdan herkese ses kayıtlarını göndereceğim. Televizyondan randevu isteyeceğim, Akbank'ın ismini vererek bu yaptıklarınız anlatacağım.

  • Akbank Temsilcisi13 Ekim 2018

    Değerli Müşterimiz bildiriminiz Bankamızca değerlendirmeye alınmıştır.Sonuç hakkında Bankamızda kayıtlı iletişim bilgilerinizden tarafınıza detaylı bilgi iletilecektir. Bankamızda kayıtlı iletişim bilgilerinizde değişiklik olması durumunda 444 25 25 Telefon Şubemiz, Şubelerimiz ya da Akbank Direkt İnternet Şubemiz üzerinden güncelleme sağlayabilirsiniz. Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili paylaşmak istediğiniz tüm şikayet, öneri ve istekleriniz için www.akbank.com internet sitemizde yer alan ‘’Bize Ulaşın’’ formu ile doğrudan bize ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla AKBANK T.A.Ş

Ziyaretçi Yorumları