Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.
2

Akbank Parama El Koyarak Bekletmesi Ve Müşteri Hizmetleri Çıkmazı

Muzaffer
15 Şubat 00:35
5.879

Bugün 19:24'te Akbank müşteri hizmetleri ile yaptığım görüşmede, kredi kartımın neden iptal edildiğini ve ödememin fazlasını neden geri alamadığımı anlamaya çalıştım. Ne yazık ki, karşılaştığım tutum ve yanıtlar, sorunuma çözüm getirmekten çok, bankanın müşteri memnuniyeti ve şeffaflık anlayışından ne kadar uzak olduğunu gösterdi. Kredi kartı dönem borcumu (1.376,90TL) fazlasıyla ödememe rağmen (2.400,00TL), fazla ödediğim 900 küsur tl'nin hesabıma iade edilmemesi ve bu paranın sanki banka tarafından bir süreliğine kullanılmak üzere "bekletilmesi" kabul edilemez. Bankaya borcunuz varsa faiz işletiyor ama şu an benim param el koyup kullanıyorlar. Bir de 01.03.2024 tarihinde alabilirsiniz diyor. Parama el koyma sebepleri ekstre kesildikten sonra ödenirmiş. İyi de kartımı bana haber vermeden kapatıyorsunuz sebebi de söylenmiyor. Önce kredi kartınız kuryeye verilmiş almamışsınız dedi. Hangi tarih saat kaçta hangi adrese gönderdin gibi sorulara cevap verememesi de çok komikti.

Müşteri hizmetleri temsilcisinin sorularıma net cevaplar verememesi ve zaman zaman sessiz kalması, bankacılık hizmetlerinde beklenen iletişim standartlarının çok altında kaldığını gösteriyor. Vadesiz hesap açma teklifiyle sonlandırılan konuşma, müşterilerin zor durumlarında bile nasıl ticari bir fırsata dönüştürülmeye çalışıldığını açıkça ortaya koydu.

Bu talihsiz deneyim, Akbank ile olan ilişkimi yeniden değerlendirmeme ve diğer bireyleri, benzer mağduriyetler yaşamamaları adına bilgilendirme gerekliliğini doğurdu. Bankanın, müşteri memnuniyetini ve şeffaflığı ön planda tutan bir yaklaşım benimsemesi gerektiği açık. Bu yaşananlar, Akbank'la neden çalışılmayacağı konusunda herkes duyması için yazıyorum. Ayrıca bu şikayetlerin tamamını ve daha fazlasını sosyal medya ve CİMER'e de yazacağım. Akbank'la hayatımın sonuna kadar bir daha asla hesap açmam. Açan tanıdıklarıma da engel olacağım.

profile
1 Destek
profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

Şikayetle İlgili Yorumlar

Akbank Kredi Kartı Şikayetleri

Akbank Axess Kart Aidatı

Oğuz
25 Mayıs 11:29
579

Akbank Axess Ekstre Göndermeyerek Haksız Kazanç Elde Ediyor

Seyfullah
21 Nisan 00:50
363
1

Akbank Kredi Kartı Üyelik Ücreti

Sevde
17 Nisan 08:13
549
Akbank Kredi Kartı Üyelik Ücreti

Akbank Yıllık Kart Ücret İade

Mustafa
17 Şubat 23:07
864

Akbank Yansıtılan 483,50 TL Üyelik Ücreti!

Özden
24 Ocak 13:38
675
Tüm Akbank Kredi Kartı Şikayetlerini Gör
Benzer Şikayet Yaz