Akbank Pandemi Sürecinde Vadesiz Hesaptan Haksız Kesinti Yapmış

Ali Ali22 Eylül 02:27

Akbank pandemi sürecinde vadesiz hesabımdan herhangi borcum olmadığı halde haksız kesinti yapmış. Müşteri temsilcileriyle iletişime geçtiğimde bir önceki aydan olan (ağustos) kredi taksidimin beş gün geç yatmasına bağlı olarak ihtarname masrafı kesilmiş olabileceğini belirttiler. Oysa bana ulaşan bir belge, SMS ya da e- posta olmadı. Zaten olsa da beş gün için 42 Lira ihtarname masrafı hayli fazla. Konuyla ilgili yasal yolları sonuna kadar kullanacağım. İçinde bulunduğumuz süreçte Güç Bela kredi ödemesi yapmaya çalışıyoruz, Akbank ise hala olmadık kesintiler peşinde.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi
  • 1Yorum

Cevaplar

Akbank Logo Akbank 22 Eylül 02:28

Değerli Müşterimiz, Bildiriminiz değerlendirmeye alınmış olup, sonucu hakkında bankamızda kayıtlı iletişim bilgilerinizden tarafınıza detaylı bilgi iletilecektir. Bankamızda kayıtlı iletişim bilgilerinizde değişiklik olması durumunda 444 25 25 Telefon Şubemiz, Şubelerimiz ya da Akbank Direkt İnternet üzerinden bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz. Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili paylaşmak istediğiniz tüm şikayet, öneri ve istekleriniz için www.akbank.com internet sitemizde yer alan “Bize Ulaşın” formunu kullanabilirsiniz. Saygılarımızla Akbank

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Ali 24 Eylül 23:50  

    Akbank Sorun Çözmekten Çok Uzak, Amatörce Bahaneyle Müşterinin Parasını Çekiyor, Bir Kısım Miktarın İadesinin Sağlandığı Maili Gönderiyor Fakat Ertesi Gün İade Edilen tutarı da Çekiyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler