Akbank ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Akbank Organize Chippara Buharlaştırma

1.002görüntüleme
İbrahim
İbrahim 21 Kasım 2020 20:27

Ekim 2020 Opet kampanyasında 4x125 alışveriş karşılığı 40cp veriliyordu. Tüm alışverişlerimi aynı Opet'ten yaptım 3nfc 1 tane de QR ile alışveriş yaptım. QR ile alışverişim kampanya kapsamında değerlendirilmedi.

Kayıt oluşturarak kampanyayı tamamladığım kabul edildi ve 40cp kapatılacak olan Axess kartıma yatırıldı güya.

1. Müşteri hizmetleri görüşmemde bu kart kapatılacak siz bunu diğer karta (Free kart) aktarın dedim. Ok. Yaptık dediler.

2. Opet'e gittim ama 40cp ortalıkta yok

bir daha görüştüm müşteri hizmetleri ile 40 CP duruyor harcayın diyorlar Opet'e gidiyorum CP yok başka istasyonda sorgulatıyorum yine yok.

Böyle böyle müşteri hizmetlerine dert anlatamadım 40 CP yi organize şekilde buharlaştırdılar ve kullanamadım.

Tüm bunlar Akbank maaş anlaşmamız bitince oldu. İntikam alırcasına hakkım olan 40cp yi kullanamadım.

Axess kullanacaklar 2 kere düşünsün

Akbank Logo
Akbank21 Kasım 2020 20:28

Değerli Müşterimiz, Bildiriminiz değerlendirmeye alınmış olup, sonucu hakkında bankamızda kayıtlı iletişim bilgilerinizden tarafınıza detaylı bilgi iletilecektir. Bankamızda kayıtlı iletişim bilgilerinizde değişiklik olması durumunda 444 25 25 Telefon Şubemiz, Şubelerimiz ya da Akbank Direkt İnternet üzerinden bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz. Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili paylaşmak istediğiniz tüm şikayet, öneri ve istekleriniz için www.akbank.com internet sitemizde yer alan “Bize Ulaşın” formunu kullanabilirsiniz. Saygılarımızla Akbank

İbrahim
İbrahim24 Kasım 2020 20:04

Şikayetimin sebebi olan ve haketiğim 40 TL değerinde chippara kartıma yüklenmiş bugün gördüm ve kullandım. Ancak tarafıma bilgi de verilse iyi olurdu. Sadece bir mail geldi şikayetiniz ile ilgileneceğiz diye. Onlar bu durum için özür dilemedi ama ben yine de teşekkür edeyim.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler