31 Mayıs
Yorum Yap
#10505344

Akbank Müşterisini Yanıltarak Haksız Kazanç Elde Etmektedir!

Aralık 2017 tarihinde Axess kredi kartımdan üyelik ücreti kesintisi yapılmasından dolayı iptal talebinde bulundum. Akbank geri dönüş yaparak kredi kartımın 6 ay açık kalması sözüne karşılık 104,29 TL ve kredi kartı üyelik ücreti kesintisi yapılması takdirde iadesinin yapılacağı sözüne karşılık kartımı aktif hale getirdim. Mayıs 2018 dönemi içerisinde yıllık üyelik ücreti kesilmiş ücretin iadesi yapılmamış kartımı iptal edilmesini talep ettikten sonra ise üyelik ücreti iadesi sağlanması üzerine kartımı aktif hale getirmek istediğimde kartımın kapatıldığı bilgisi verilmesi üzerine yeni kart başvurusunda bulunmama rağmen 104,29 TL hesabıma borç olarak yansıtılmıştır.

Mehmet 656 Okunma

Cevaplar

  • Mehmet06 Haziran

    Akbank Kredi kartımın 6 ay açık kalmasına karşılık 104,29 TL ücret kredi kartıma yansıtmıştır. Bu 6 ay içerisinde yeni kredi kartı çıkartmama rağmen 104,29 TL'lik ücreti kredi kartıma borç olarak yansıtmıştır. Ücretin tarafıma iadesi yapılamayacağı bildirilmesi üzerine Akbank ile ilgili hesaplarımı ve kredi kartlarımı iptal ettirdim Akbank müşteri memnuniyetini önemsemeyerek, müşterisini mağdur ediyor.

  • Akbank Temsilcisi31 Mayıs

    Değerli Müşterimiz bildiriminiz Bankamızca değerlendirmeye alınmıştır.Sonuç hakkında Bankamızda kayıtlı iletişim bilgilerinizden tarafınıza detaylı bilgi iletilecektir. Bankamızda kayıtlı iletişim bilgilerinizde değişiklik olması durumunda 444 25 25 Telefon Şubemiz, Şubelerimiz ya da Akbank Direkt İnternet Şubemiz üzerinden güncelleme sağlayabilirsiniz. Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili paylaşmak istediğiniz tüm şikayet, öneri ve istekleriniz için www.akbank.com internet sitemizde yer alan ‘’Bize Ulaşın’’ formu ile doğrudan bize ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla AKBANK T.A.Ş Müşteri Şikayet Yönetimi

  • Mehmet31 Mayıs

    paramın iadesini talep ediyorum.

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler