11 Temmuz
#12253742

Akbank Müşteri Temsilcisi İle Görüşemiyorum

Akbank Axess kart başvurusunda bulunmuştu ancak kartım onaylanmasına rağmen herhangi bir kurye bilgisi paylaşılmadı. Hesap ekstresi mail olarak gönderiliyor ancak elime ulaşan bir kart yok. Bilgi almak için müşteri hizmetlerine bağlanmaya çalışıyorum ve doğrudan bir müşteri temsilcisiyle görüşemiyorum.


Otomatik yönlendirmede ise kart şifresi girilmeden herhangi bir işleme sistem tarafından izin verilmiyor. Elimde olmayan bir kart ve mevcut olmayan bir şifre ile nasıl giriş yapacağımı söyler misiniz? Sorun çözmek için müşteri temsilcilerinizle görüşme yapmaya çalışıyorken bağlanmak neden bu kadar zor?


Borç durumunda elli defa aramasını biliyorsunuz ancak çözmek istediğimiz bir sorun bizim tarafımızdan nedense tarafınıza ulaştırılamıyor. Müşteri memnuniyetini sağlamanız bu kadar zor mu? Kredi kartımın mevcut durumu ve kurye bilgileri için tarafınızdan dönüş beklemekteyim. Lütfen talebimle ilgili tarafıma dönüş sağlayın.

Cagri Cagri 330 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Akbank Temsilcisi11 Temmuz

    Değerli Müşterimiz, Bildiriminiz değerlendirmeye alınmış olup, sonucu hakkında bankamızda kayıtlı iletişim bilgilerinizden tarafınıza detaylı bilgi iletilecektir. Bankamızda kayıtlı iletişim bilgilerinizde değişiklik olması durumunda 444 25 25 Telefon Şubemiz, Şubelerimiz ya da Akbank Direkt İnternet üzerinden bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz. Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili paylaşmak istediğiniz tüm şikayet, öneri ve istekleriniz için www.akbank.com internet sitemizde yer alan “Bize Ulaşın” formunu kullanabilirsiniz. Saygılarımızla Akbank

Ziyaretçi Yorumları