10 Mayıs
#11951656

Akbank Müşteri Odaklı Değil!

Akbank ATM her zaman en yakın ATM yönlendirmekteydi. Geçen gün ATM yapmaya geldiler yaptılar adam denemek için kendi hesabına para yatırdı. Yaptım dedi çıktı gitti arkasında sıra bekliyordum ben yatırmaya çalıştım para para haznesi arızalı dedi? Bu kadar amatörce olay sanırım Türkiye de olurdu. Bu durumu bildirmek istedim telefonda 12 dakika sürdü beklemem ama bağlanamadan kapattım.


Benim kadar bankanızı düşünen yok sanırım sahipleri ve çalışanları biz müşterilerini gram hak etmiyor. Bundan eminim. Gelelim bugüne aynı ATM'ye para yatırma işlemi yaptım. Kartı taktım paranız tanımlanıyor derken parayı da kartı da yuttu şu an parasız bıraktı. Hayatımda gördüğüm en vasat banka sizin rakip bankaya ihtiyacınız yok kendi kendinizi bitiriyorsunuz Akbank.

Mesut Mesut 308 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Akbank Temsilcisi10 Mayıs

    Değerli Müşterimiz, Bildiriminiz değerlendirmeye alınmış olup, sonucu hakkında bankamızda kayıtlı iletişim bilgilerinizden tarafınıza detaylı bilgi iletilecektir. Bankamızda kayıtlı iletişim bilgilerinizde değişiklik olması durumunda 444 25 25 Telefon Şubemiz, Şubelerimiz ya da Akbank Direkt İnternet üzerinden bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz. Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili paylaşmak istediğiniz tüm şikayet, öneri ve istekleriniz için www.akbank.com internet sitemizde yer alan “Bize Ulaşın” formunu kullanabilirsiniz. Saygılarımızla Akbank

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler