Akbank  ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Akbank Müşteri İletişim Merkezinden Sim Kart Blokesi Kaldıramayan Banka

1.828görüntüleme
Emre
Emre 17 Ekim 2020 23:36

2 yıldır Axess kart kullanıyorum, Akbank ve Axess Mobil uygulamalarını da kullanıyorum.

Her yıl düzenli olarak ₺189 kart ücreti kesmesini biliyorlar, biriken Chip Paraların kullanılabildiği yer neredeyse yok; illa ki bir sorun çıkıyor kullanmak isteyince. Tüm bunlar yetmez gibi, operatör değiştirdiğim için blokelenen (numara aynı) Sim kartımı, müşteri iletişim merkezinden açamıyorlar. Mobil uygulamaya giriş yapamıyorum bu bloke yüzünden.

Zaten müşteri temsilcisine bağlanana kadar geçen sürede paylaştığım bilgiler; kişisel bilgiler. Bu bilgileri, benden başkası biliyorsa, büyük problem demektir. Bağlanıp Sim kart blokesini kaldırmak isteyen kişinin ben olduğum barizken, bunu yapmak için mobil uygulamadan aramam gerektiğine dair yanıt alıyorum. Evet doğru duydunuz: Mobil uygulamaya giriş yapamadığım için Sim kart blokemin kaldırılmasını istiyorum ve bana giriş yapamadığım mobil uygulama üzerinden arayın diyorlar. Ya da ATM'ye gidip yapmam gerekiyormuş.

Sonuç olarak, mobil uygulamaya giriş yapabilmek için sabah olmasını bekliyorum. Yakınlarda ATM yoksa, bir de ona ulaşmam gerekiyor. 2020 yılında komedi.

Müşteri temsilcisi "bunun böyle olmasının gerekçesi var" dediğinde, gerekçesini de sordum. Açıklama yapamadılar, çünkü mantıklı bir gerekçesi yok bankanın. Kişisel güvenlik içinse; zaten müşteri temsilcisi aşamasına gelene kadar kart numarası ve şifresini vermek gerekiyor, üstelik aynı numaradan arıyorum; yani bu bilgileri bilen kişi, ATM'ye gitse, istediği şeyi yapar.

Gece gece ₺189 yıllık ücret verdiğim kartın bilgilerine mobil uygulamadan bakabilmek için Sim kart blokemi kaldıramadıkları için sinirim bozuldu. Bu yüzden, paylaşmak istedim bu saçma sistemlerini. Müşteri temsilcilerine karşı değil, tamamen bankaya karşı sinirim.

Akbank Logo
Akbank17 Ekim 2020 23:38

Değerli Müşterimiz, Bildiriminiz değerlendirmeye alınmış olup, sonucu hakkında bankamızda kayıtlı iletişim bilgilerinizden tarafınıza detaylı bilgi iletilecektir. Bankamızda kayıtlı iletişim bilgilerinizde değişiklik olması durumunda 444 25 25 Telefon Şubemiz, Şubelerimiz ya da Akbank Direkt İnternet üzerinden bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz. Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili paylaşmak istediğiniz tüm şikayet, öneri ve istekleriniz için www.akbank.com internet sitemizde yer alan “Bize Ulaşın” formunu kullanabilirsiniz. Saygılarımızla Akbank

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler