Akbank Müşteri Hizmetleri Temsilcisi Hakkında

Ahmet Ahmet08 Ekim 16:53

Akbank'tan onaylanan bir kredi kartım ile ilgili bilgi alabilmek adına Akbank'ı aradım anne kızlık soyadı kimlik seri no sordu cevapladım sonrasında onaylanan kart ile ilgili bilgi vermek adına eski belki 10 yıl önce oturduğum ikamet bilgisini istedi verdim ama cadde no uymuyormuş temsilci ben konuşurken konuşuyor sanki sırf dediği olsun diye lafı ağzıma tıkıyor belki haklı olsa bile banka prosedürü bu olabilir o caddeyi söylemem gerekebilir.

Çok saçma gelse de çünkü anne kızlık soyadı kimlik seri no alıyorsun zaten ama temsilci haklısınız vs ya da evet yardımcı olamadığım için üzgünüm filan demek yerine ters ters cevap veriyor sizi şikayet edeceğim diyorum kendinden emin şekilde Akbank.com'a girip edebilirsiniz diyor daha ilk andan midem bulandı kapattım tekrar aradım müşteri temsilcisi açtı evde bulaşık yıkanıyor ya da kapı açılıp kapanıyor gibi ses geliyor ama temsilci cevap vermiyor bu gibi şeylerin olması banka ile bir yola çıkmadan önce güzel örnekler teşkil ediyor teşekkürler Akbank!

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Ahmet 08 Ekim 17:05

İletişim numaram 0543 343 53 53

Akbank Logo Akbank 08 Ekim 16:54

Değerli Müşterimiz, Bildiriminiz değerlendirmeye alınmış olup, sonucu hakkında bankamızda kayıtlı iletişim bilgilerinizden tarafınıza detaylı bilgi iletilecektir. Bankamızda kayıtlı iletişim bilgilerinizde değişiklik olması durumunda 444 25 25 Telefon Şubemiz, Şubelerimiz ya da Akbank Direkt İnternet üzerinden bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz. Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili paylaşmak istediğiniz tüm şikayet, öneri ve istekleriniz için www.akbank.com internet sitemizde yer alan “Bize Ulaşın” formunu kullanabilirsiniz. Saygılarımızla Akbank

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler