Akbank Mobil Şube Aktivasyon İptali

Burak Burak08 Mayıs 18:09

Daha önce hiç kullanmadığım Akbank kartımı ATM'de kullanınca geçici şifrenin zamanını dolduğunu gördüğüm için SMS ile geçici şifre oluşturdum. ATM'ye gittikten sonra yeni şifre oluşturup, mobil bankacılık hesabına giriş yaptım. Ama uygulamada yeni giriş olduğu için önce 1 saatlik işlem kısıtı yedim sonrasında da giriş yapmak istediğimde aktivasyon hatası vermeye başladı. 

2 kez daha yeni giriş şifresi oluşturdum her seferinde giriş yapabiliyor , devamında aktivasyon hatası alıp aynı şifrem ile giriş yapamamaya başladım. Şimdi de mobil uygulamada günlük şifre alma limitimin bittiği söyleniyor. Gerçekten tüm günüm bununla uğraşmakla ve para transferlerimi gerçekleştiremeyerek geçirdim. 

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Akbank Logo Akbank 08 Mayıs 18:10

Değerli Müşterimiz, Bildiriminiz değerlendirmeye alınmış olup, sonucu hakkında bankamızda kayıtlı iletişim bilgilerinizden tarafınıza detaylı bilgi iletilecektir. Bankamızda kayıtlı iletişim bilgilerinizde değişiklik olması durumunda 444 25 25 Telefon Şubemiz, Şubelerimiz ya da Akbank Direkt İnternet üzerinden bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz. Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili paylaşmak istediğiniz tüm şikayet, öneri ve istekleriniz için www.akbank.com internet sitemizde yer alan “Bize Ulaşın” formunu kullanabilirsiniz. Saygılarımızla Akbank

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler