11 Nisan

Akbank Maaş Hesabı Sıkıntılarım!

Akbank'ın yaklaşık 2 ay önce maaş müşterisi olduk. Şubeden gelen kişiler hesaplarımız için herhangi bir ücret ödemeyeceğimizi söylediler ve kredi kartı için herhangi bir ücret ödeneceğinden bahsetmediler. Tabii ki önceki maaş hesabım ve çevremdeki insanların maaş hesapları olan bankalardan çıkarttıkları kredi kartları için herhangi bir ödeme yapmadıklarını bildiğim ve de aksini düşünmediğim için kartımı aktif hale getirdim. 2 ay sonunda bugün yaklaşık 110 lira üyelik ücreti kestiler. Ve sözleşmemizde bununla ilgili bir muafiyetin olmadığını beyan ettiler. Fakat geldiklerinde bununla ilgili bir açıklama yapmadıkları gibi ücret ödemeyeceğimizi söylediklerini söylediğimde herhangi işe yarar bir yanıt alamadım. Sözleşme koşulları tam olarak beyan edilmemişken benim yaşadığım mağduriyet giderilmiyor. Çip para veriyorlar ama 6 ay kartı kapatmama zorunluluğu koşuyorlar. Çip para istemiyorum.

Ece 654 Okunma

Cevaplar

  • Ece11 Nisan

    Bankanızla görüştüm. İade talebinde bulundum. Çünkü 6 ay kalma zorunluluğu altında çip para istemiyorum. Zaten ücret iade talebime de anında olumsuz sonucu verilmiş. Bu nedenle kartımı tamamen kullanıma kapatmak istediğimi ilettim. Önceki kredi kartımı kapatıp tamamen maaş hesabımın bulunduğu banka kartını kullanacaktım. Kazancınız 110 lira ile sınırlı kalsın, kartım tamamen kapansın. En iyisi bu olacak. Geri dönüşünüz lütfen çip para ile olmasın çünkü kesinlikle belli zorunluluklar altında tekliflerinizi kabul etmeyeceğim. İlginiz için teşekkürler.

  • Akbank Temsilcisi11 Nisan

    Değerli Müşterimiz bildiriminiz Bankamızca değerlendirmeye alınmıştır.Sonuç hakkında Bankamızda kayıtlı iletişim bilgilerinizden tarafınıza detaylı bilgi iletilecektir. Bankamızda kayıtlı iletişim bilgilerinizde değişiklik olması durumunda 444 25 25 Telefon Şubemiz, Şubelerimiz ya da Akbank Direkt İnternet Şubemiz üzerinden güncelleme sağlayabilirsiniz. Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili paylaşmak istediğiniz tüm şikayet, öneri ve istekleriniz için www.akbank.com internet sitemizde yer alan ‘’Bize Ulaşın’’ formu ile doğrudan bize ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla AKBANK T.A.Ş Müşteri Şikayet Yönetimi

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön