18 Mart
Yorum Yap
#11730286

Akbank Kullanılmayan Karttan Çekilen Üyelik Ücreti!

1 yılı aşkındır kullanmadığım Axess kartıma geçen ay şüpheli çekim yapıldı ve itiraz formu doldurdum ücret iade aşamasında. Bugün kartımdan aidat ücreti kesildiğini öğrendim ve müşteri temsilcisi H*** hanım ile görüştüm. Kartımı kullanmadığımı ve geçen ay şüpheli çekim yapıldığı için itiraz dilekçesi doldurduğumu, kullanmadığım karta aidat kesemeyeceklerini söylediğimde, yapılan şüpheli çekim sistem tarafından otomatik aidat yansıtılmasına sebep olmuş maalesef kart aidat iadesi artık yapmıyoruz dedi.


Bende T.C. yasalarına göre yapılan bu ücretlendirme 13. Hukuk dairesince verilen 2011/47** esas 2011/115**sayılı son karara göre söz konusu yıllık kart ücreti aidatını bk. 125 maddeye HGK 2010/1-93-88 sayılı karar uyarınca geriye dönük kesilen kart aidatlarının da iadesinin olacağına dair de kesin hükmü bulunmaktadır. Haksız yere alınan kart aidatının iadesini talep ediyorum, aksi takdirde Bankalar Birliği ve Tüketici Hakem Heyeti'ne başvuracağım.

Ege Ege 348 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Akbank Temsilcisi18 Mart

    Değerli Müşterimiz, Bildiriminiz değerlendirmeye alınmış olup, sonucu hakkında bankamızda kayıtlı iletişim bilgilerinizden tarafınıza detaylı bilgi iletilecektir. Bankamızda kayıtlı iletişim bilgilerinizde değişiklik olması durumunda 444 25 25 Telefon Şubemiz, Şubelerimiz ya da Akbank Direkt İnternet üzerinden bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz. Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili paylaşmak istediğiniz tüm şikayet, öneri ve istekleriniz için www.akbank.com internet sitemizde yer alan “Bize Ulaşın” formunu kullanabilirsiniz. Saygılarımızla Akbank

Ziyaretçi Yorumları