Akbank Kredi Kartımı Göndermiyorlar

Nazlıcan Nazlıcan29 Mayıs 11:57

Kredi kartım bir buçuk yıl önce kayboldu. Bir buçuk yıldır tam bir buçuk yıldır kartımı gönderemediler. Abartmıyorum asla tam bir buçuk yıldır. Yeni kimlik bilgisi lazım yeni adres bilgisi lazım geldik adresinizde yoktunuz. Yıllardır aldıkları kart aidatı nedeniyle zaten kapatacaktım şimdi gelmesini bekliyorum. Tüketici Hakları mahkemesine başvurup kapatacağım. Senelerdir 4 bankadan kredi kartı kullanıyorum. Bu banka kadar başıma bela olan başka bir banka olmadı. Aklımdan geçen bütün bedduaları okuyorum içimden her seferinde.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Nazlıcan 29 Mayıs 11:58

Daha bu şikayeti yazarken müşteri temsilcisi bana mobil işlemlerimi yapabilmem için şifre gönderdiğini söyledi yine yapamıyorum. Kartım yok diyorum işlem yapabilmem için kartın son 4 hanesini istiyorlar. Kartın şifresini istiyorlar. Kartım yok. Ama istiyorlar bu bilgileri ve evet benim kartım yok.

Akbank Logo Akbank 29 Mayıs 11:58

Değerli Müşterimiz, Bildiriminiz değerlendirmeye alınmış olup, sonucu hakkında bankamızda kayıtlı iletişim bilgilerinizden tarafınıza detaylı bilgi iletilecektir. Bankamızda kayıtlı iletişim bilgilerinizde değişiklik olması durumunda 444 25 25 Telefon Şubemiz, Şubelerimiz ya da Akbank Direkt İnternet üzerinden bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz. Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili paylaşmak istediğiniz tüm şikayet, öneri ve istekleriniz için www.akbank.com internet sitemizde yer alan “Bize Ulaşın” formunu kullanabilirsiniz. Saygılarımızla Akbank

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler