15 Ocak
#13452359

Akbank Kredi Kartı İptalini Geciktiriyor

Akbank Kredi Kartı kullanıyordum. İş yerim farklı bir banka ile çalıştığı için Akbank kredi kartımı iptal edip maaş aldığım bankanın kredi kartını alacaktım. Fakat Akbank kriterleri dolayısıyla iptal talebinden 7 gün sonra iptal ediyormuş, borcumu ödediğim halde. Bu nedenle diğer bankamdan kartı onaylatamadım, Akbank kredi kartı limitinin göründüğü için.


Müşteri hizmetleri iptal talebinden sonra neden 7 gün sonra iptal ediyorsunuz diye sordum, cevap müşterilerimize borçlarını ödemesi için süre tanıyoruz diyor, iyi de ben borcumu ödedim diyorum, kriterlerimiz var diyor, zaten borcu kapatmadan iptal talebi almıyorlar, uyduruyorlar, amaç belki iptalden döner, umarım bunu yapan tüm bankalar bu şikayetle müşterileri yaptığı şeyleri yararınaymış gibi göstermeyi bırakıp, daha düzgün hizmet eder.

Mesut Mesut 140 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Mesut16 Ocak

    Kartın kullanımı kapatıldı diye mesaj aldım dün, fakat internet bankacılığında kart hala görünüyor, iptal edilmemiş. Resimler ektedir.

  • Akbank Temsilcisi15 Ocak

    Değerli Müşterimiz, Bildiriminiz değerlendirmeye alınmış olup, sonucu hakkında bankamızda kayıtlı iletişim bilgilerinizden tarafınıza detaylı bilgi iletilecektir. Bankamızda kayıtlı iletişim bilgilerinizde değişiklik olması durumunda 444 25 25 Telefon Şubemiz, Şubelerimiz ya da Akbank Direkt İnternet üzerinden bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz. Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili paylaşmak istediğiniz tüm şikayet, öneri ve istekleriniz için www.akbank.com internet sitemizde yer alan “Bize Ulaşın” formunu kullanabilirsiniz. Saygılarımızla Akbank

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler