Akbank ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Berkan'ın şikayet sonucundan memnuniyeti

         
  • profile
  • profile
2 Destekçi

Akbank Kredi Kartı Aidatı Talebi

384görüntüleme
Berkan
Berkan 01 Aralık 2020 12:24
ÇözüldüÇözüldü
Berkan'ın Teşekkür Mesajı
“Problem genel müdürlük tarafından ivedilikle ortadan kaldırıldı. Süreç beklemediğim kadar hızlı ve sonuç odaklı ilerledi. İlginiz için teşekkür ederim.”

Kendi isteğim doğrultusunda talep etmediğim bir kredi kartı gönderdiler kesinlikle ücret talebinde bulunmayacaklarını söylediler ve şu an benden kart aidatı talep ediyorlar. Kime inanacağız, kime güveneceğiz? Maaş müşterisi olduğum süre içinde ödeme almadıklarını bu süre dışında ödemeye tabii olduğumu belirtiyorlar. Peki neden bunun ihbarı, bilgilendirmesi yapılmıyor? Kart ücreti talep etmeyeceğiz demek için ulaşıp iletişim sağlayan banka neden kart ücreti talep edeceğini ekstrede karşıma çıkarmak yerine iletişim sağlayarak bana iletmiyor?

Akbank Logo
Akbank01 Aralık 2020 12:26

Değerli Müşterimiz, Bildiriminiz değerlendirmeye alınmış olup, sonucu hakkında bankamızda kayıtlı iletişim bilgilerinizden tarafınıza detaylı bilgi iletilecektir. Bankamızda kayıtlı iletişim bilgilerinizde değişiklik olması durumunda 444 25 25 Telefon Şubemiz, Şubelerimiz ya da Akbank Direkt İnternet üzerinden bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz. Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili paylaşmak istediğiniz tüm şikayet, öneri ve istekleriniz için www.akbank.com internet sitemizde yer alan “Bize Ulaşın” formunu kullanabilirsiniz. Saygılarımızla Akbank

Berkan
Berkan02 Aralık 2020 13:25

Problem genel müdürlük tarafından ivedilikle ortadan kaldırıldı. Süreç beklemediğim kadar hızlı ve sonuç odaklı ilerledi. İlginiz için teşekkür ederim.

  • profile
  • profile
2 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler